Kalisz: 23. Droga Krzyżowa ulicami miasta

Kalisz: 23. Droga Krzyżowa ulicami miasta

KAI/ ad
(fot. PAP/Tomasz...
(fot. PAP/Tomasz...
(fot. PAP/Tomasz...
(fot. PAP/Tomasz...

ZOBACZ TAKŻE

Mieszkańcy Kalisza przeszli w niedzielę 26 lutego ulicami miasta w 23. Drodze Krzyżowej, rozpoczynając w ten sposób Wielki Post. Nabożeństwu przewodniczył biskup kaliski Stanisław Napierała. Trzymetrowy drewniany krzyż nieśli wierni kaliskich parafii, więźniowie z Zakładu Karnego, strażacy, a także młodzież.

 

Na trasie kaliskiej drogi krzyżowej znalazły się miejsca szczególnie wpisane w historię miasta. Nabożeństwo rozpoczęło się przy kościele ojców jezuitów - organizatorów nabożeństwa w miejscu pamięci o ofiarach systemów totalitarnych.

Jedną ze stacji drogi krzyżowej wyznaczono w miejscu, gdzie podczas II wojny światowej zniszczono tysiące polskich książek, inną w miejscu męczeńskiej śmierci ks. Pawłowskiego. Jeszcze inną, w miejscu, gdzie w 1997 r. Eucharystię sprawował Jan Paweł II. Wierni zatrzymali się również przy sanktuarium św. Józefa, pomniku Jana Pawła II, starostwie powiatowym i Sądzie Okręgowym.

Rozważania drogi krzyżowej przygotował o. Henryk Droździel, superior jezuitów, a odczytał je Jacek Majewski. W czasie tegorocznych rozważań przywołani zostali polscy męczennicy z okresu II wojny światowej. Wspomniano także bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Modlitwie towarzyszył śpiew pieśni wielkopostnych i koronki do Miłosierdzia Bożego.

Nabożeństwo zakończyło się przy kościele Świętej Rodziny, gdzie słowo do wiernych skierował biskup kaliski, który powiedział, iż "krzyż naznaczył publiczne życie miasta Kalisza". - Podążyliśmy w tej szczególnej procesji drogi krzyżowej i stawaliśmy tam, gdzie krzyż się zatrzymywał, aby wielbić Jezusa Miłosiernego, ale też przepraszać i wołać w modlitwie: przebacz o Panie, przebacz ludowi Twojemu i nie bądź na nas zagniewany na wieki - wołał bp Napierała.

Kalisz był pierwszym polskim miastem, które przejęło tradycję wielkopostnych procesji, znaną od wieków w niektórych krajach Europy Zachodniej i obu Amerykach. Jak twierdzą miejscowi jezuici, jest to najstarsza w kraju droga krzyżowa odprawiana poza murami kościołów. Propozycję organizowania nabożeństwa wysunął nieżyjący już ks. prałat. Lucjan Andrzejczak, kustosz sanktuarium św. Józefa. Rozpoczęcie drogi krzyżowej wyznaczono przy kościele ojców jezuitów. Pierwsza droga krzyżowa ulicami Kalisza przeszła 29 kwietnia 1990 r., a uczestniczyło w niej ok. 500 osób.

 

Kolejne stacje poświęcone były różnym grupom społecznym: ofiarom obozów koncentracyjnych, Sybirakom, kombatantom, młodzieży, rodzicom. W następnym roku przeniesiono termin nabożeństwa na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu - miał to być pierwszy po Środzie Popielcowej mocny akcent Wielkiego Postu. W 1992 r. przewodniczył jej śp. bp Roman Andrzejewski, ówczesny biskup pomocniczy diecezji włocławskiej. Od tej pory co roku w nabożeństwie uczestniczy biskup kaliski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?