"Pomagam starszym" hasłem Jałmużny 2012

KAI / drr

Słowa "Pomagam starszym" stanowią hasło Jałmużny Wielkopostnej 2012, którą wspólnie prowadzić będą organizacje charytatywne różnych Kościołów chrześcijańskich: Caritas, dwóch Diakonii i Eleos.

Tegoroczna kampania, adresowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ma zwrócić uwagę na potrzeby seniorów, których przybywa w społeczeństwie. Wkrótce co czwarty Polak będzie w wieku powyżej 60 lat. "Starsi to my - tyle, że jutro" - przypominają organizatorzy Jałmużny Wielkopostnej.

DEON.PL POLECA




Podczas zorganizowanego 15 lutego spotkania prasowego w Sekretarce Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zaprezentowano główne idee towarzyszące Jałmużnie Wielkopostnej 2012, która już po raz 7. ma charakter ekumeniczny. Wspólnie prowadzić ją będą Caritas Kościoła rzymsko-katolickiego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP oraz Eleos Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Caritas rozprowadzi na terenie całego kraju ok. 1,1 mln niewielkich, papierowych skarbonek. Najwięcej z nich trafi do diecezji rzeszowskiej, częstochowskiej, legnickiej, pelplińskiej i poznańskiej. Jałmużna Wielkopostna to okazja do odmówienia sobie w okresie pasyjnym niewielkich przyjemności, jak choćby słodycze, i ofiarowania zaoszczędzonych w ten sposób kwot na rzecz potrzebujących. W tym roku inicjatorzy chcą szczególnie zwrócić społeczną uwagę na sytuację osób starszych, stąd i hasło kampanii towarzyszącej Jałmużnie: "Pomagam starszym".

Ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz generalny Caritas Polska, wyraził nadzieję, że inicjatywa odniesie, jak się wyraził, "sukces wychowawczy", bowiem kampania adresowana jest głównie do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jak przyznał młodzi ludzie potrafią szybko sprecyzować swoje potrzeby, ale często zapominają, że także starsi mają własne oczekiwania. - Chodzi o to, żebyśmy uczyli się wrażliwości, dostrzegania nie tylko własnych potrzeb, ale przede wszystkim, żebyśmy umieli wsłuchiwać się w potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza starszego - wyjaśnił ks. Sobolewski.

Kapłan zwrócił również uwagę, że z racji toczącej się dyskusji nt. podwyższenia wieku emerytalnego, czy niżu demograficznego i starzenia się społeczeństwa, może dochodzić do prób "przeciwstawienia sobie pokoleń": ludzi starszych i młodych. - Chcemy pokazać wartość więzi pokoleniowej, tego chcemy uczyć, na to uwrażliwiać - stwierdził. Jak dodał, by ten cel osiągnąć w Caritas Polska przygotowane zostały katechezy dla szkół, aby katecheci mogli z młodymi rozmawiać o starszych, o ich potrzebach i oczekiwaniach, aby wreszcie młodzi kształtowali w sobie wrażliwość na drugiego człowieka.

Szacuje się, że wkrótce co czwarty Polak będzie miał powyżej 60 lat. Co gorsza z danych Eurostatu wynika, że w grupie osób powyżej 65 lat 19 na 100 mieszkańców Unii Europejskiej żyje w "strefie ubóstwa". W Polsce, wśród seniorów, dochody poniżej granicy ubóstwa ma ok. 12 proc. osób.

W przypadku Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego akcja Jałmużny Wielkopostnej nosi nazwę "Skarbonki Diakonijnej". W tym roku rozprowadzonych zostanie 13 tys. papierowych skarbonek.

Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami Wanda Falk, dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zwróciła uwagę na potrzeby ludzi starszych. Jak powiedziała seniorzy mają przede wszystkim kłopoty z wykupieniem leków, brakuje tak potrzebnego im sprzętu rehabilitacyjnego. Seniorom doskwiera również samotność, a problemem bywa nawet załatwienie prostych spraw w urzędzie czy banku. Zaapelowała przy tym o społeczną wrażliwość na osoby starsze.

Do wiernych Kościoła prawosławnego trafi ok. 20 tys. skarbonek. Ks. Doroteusz Sawicki, Dyrektor Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zauważył, że to co robimy dla starszych, tak naprawdę robimy dla siebie, bo - jak podkreślił - "starsi to my - tyle, że jutro". - Jeśli wychowamy młode pokolenie, by chciało zajmować się starszymi, to będzie chciało się zajmować także nami, i to my nie odczujemy samotności, biedy i opuszczenia - stwierdził.

Jak dodał podczas tegorocznej kampanii towarzyszącej Jałmużnie Wielkopostnej jej organizatorzy chcą pokazać, że "starszy nie jest złoczyńcą, który korzysta z naszych zarobków, ale jest to ktoś, kto dał nam ten świat". Kapłan zwrócił uwagę, że to właśnie dzięki starszym mogliśmy się wykształcić i mamy gdzie pracować. To oni, jak mówił ks. Sawicki, przekazali nam pewien system wartości. - Za to powinniśmy być wdzięczni i pokazać, że ten system potrafimy stosować - mówił.

W roku ubiegłym w ramach Jałmużny Wielkopostnej Caritas zebrała ponad 3 mln zł, z czego ponad 2 mln pozostały w parafialnych i szkolnych Kołach Caritas, a ok. miliona w Caritas diecezjalnych. Dzięki tym środkom można pomagać zarówno chorym dzieciom, jak i dorosłym. Caritas prowadzi w Polsce 28 domów opieki społecznej, 30 środowiskowych domów opieki, 20 świetlic parafialnych dla seniorów oraz 15 domów dziennego pobytu. Prócz tego działa ponad 60 warsztatów terapii zajęciowej, 200 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, ponad 170 stacji opieki, 9 hospicjów stacjonarnych oraz 49 hospicjów domowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pomagam starszym" hasłem Jałmużny 2012
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.