Uroczystości ku czczi św. Joanny Francuskiej

PAP / psd

 W położonym na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym (Wielkopolska) odbędą się w sobotę uroczystości ku czci św. Joanny de Valois, zwanej Joanną Francuską. W kościele w miejscowym lesie grąblińskim będą modlić się pielgrzymi i duchowni.

W lesie grąblińskim znajduje się niedawno wybudowany kościół pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych oraz klasztor przybyłych tutaj trzy lata temu z podparyskiego Thiais sióstr anuncjatek. W Polsce jest to jedyny ich zakon.

Święta Joanna była córką króla Francji Ludwika XI. Urodziła się w 1464 r., zmarła 4 lutego 1505 r. W 1742 r. papież Benedykt XIV ogłosił ją błogosławioną, a w 1950 r. została kanonizowana przez papieża Piusa XII. Joanna Francuska założyła w 1502 zakon klauzurowy anuncjatek, których celem było naśladowanie cnót Najświętszej Maryi Panny.

Wzorem dla sióstr jest Najświętsza Maryja Panna i 10 cnót z Ewangelii: czystość, roztropność, pokora, wiara, chwała, posłuszeństwo, ubóstwo, cierpliwość, miłość i współczucie. Obecnie w siedmiu klasztorach anuncjatek we Francji, Belgii, Polsce i na Kostaryce rezyduje około 80 sióstr.

DEON.PL POLECA

Każdy kolor noszonego przez nie habitu ma swoje znaczenie. Szary oznacza pokutę i ubóstwo, czerwony - mękę Chrystusa, miłość i radość. Kolor biały jest symbolem czystości Maryi. "Na szyi siostry noszą niebieską wstążkę z medalionem, a ich habity, na wzór franciszkański, są przepasane sznurem z 10 węzłami, symbolizującymi regułę 10 ewangelicznych cnót Najświętszej Maryi Panny" - powiedział PAP Robert Adamczyk z sanktuaryjnego biura prasowego. Anuncjatki noszą na głowach czarne welony.

Las w Grąblinie, gdzie mieszkają siostry z Francji, rozpoczyna maryjny szlak prowadzący do sanktuarium w Licheniu Starym. W tym miejscu, 15 sierpnia 1850 r., ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikatce Matka Boża Bolesna Królowa Polski.

Na terenie sanktuarium znajduje się bazylika, największa w kraju świątynia. Jej budowę poświęcił w 1999 r. papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki do Polski. Licheń odwiedza w ciągu roku ponad milion pielgrzymów z Polski i z zagranicy.

W rocznicę śmierci Joanny de Valois odbywają się wspomnienia liturgiczne. Głównym ich punktem będzie w tę sobotę wieczorna uroczysta msza św.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Uroczystości ku czczi św. Joanny Francuskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.