Co zakonnice robią dla społeczeństwa?

Prawie 1200 różnego typu placówek wychowawczych i leczniczych prowadzą w Polsce zgromadzenia żeńskie. Pod ich opieką pozostaje 21 tys. przedszkolaków, a 11,5 tys. młodzieży kształci się w różnego typu szkołach zakonnych. Niemal pół miliona dzieci i młodzieży jest kształconych przez zakonne katechetki.

 

- Choć sensu życia konsekrowanego nie da się uzasadnić liczbą i wydajnością placówek opiekuńczo-wychowawczych czy leczniczych, to jednak zaangażowanie na rzecz potrzebujących jest nieodłącznym wymiarem życia poświęconego Bogu - podkreśla s. Małgorzata Krupecka, urszulanka. Prowadzone przez zakony dzieła apostolskie są olbrzymim wkładem tych wspólnot na rzecz społeczeństwa.

 

Z najnowszych danych udostępnionych przez konsultę wyższych przełożonych zakonnych, zakony żeńskie prowadzą w Polsce 1156 różnego typu placówek o charakterze wychowawczym, medycznym bądź charytatywnym. Wśród nich są m.in. przedszkola: w tym 250 - niepublicznych i 66 publicznych oraz 98 świetlic dla dzieci. Na terenie całej Polski siostry prowadzą 65 domów rekolekcyjnych oraz 61 domów wypoczynkowych dla świeckich.

 

Zakonnice zajmują się opieką nad chorymi i ludźmi starszymi. W Polsce prowadzą 56 domów pomocy społecznej dla dorosłych i 53 dla dzieci oraz 41 prywatnych domów opieki, które nie otrzymują żadnych dotacji. Domeną zakonnic są zakłady opiekuńczo-lecznicze dla dorosłych - w Polsce jest 29 takich placówek oraz 5 dla dzieci. Z ich pomocy korzysta ok. 11 tys. podopiecznych.

 

Jeśli chodzi o szkolnictwo, siostry zakonne prowadzą w Polsce: 21 szkół podstawowych, 31 gimnazjów, 25 liceów ogólnokształcących, 4 technika oraz 4 szkoły zasadnicze i 18 szkół specjalnych. Ponadto zapewniają uczennicom z małych miejscowości zamieszkanie w jednej z 26 burs, 20 internatach oraz studentkom w 18 akademikach. Zakonnice zajmują się też tzw. trudną młodzieżą w 37 ośrodkach wychowawczych, 9 ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w 8 ośrodkach resocjalizacyjnych.

 

Siostry zakonne trudnią się też haftowaniem szat liturgicznych czy kościelnych sztandarów. W Polsce działa 30 pracowni haftu i szycia.

 

W ostatnich latach coraz aktywniej zakonnice organizują się - w Polsce i w strukturach międzynarodowych - aby przeciwdziałać współczesnym formom handlu kobietami.

 

Obecnie w Polsce, w żeńskich zgromadzeniach jest 19 tys. 642 sióstr profesek (po ślubach) oraz 355 nowicjuszek i 211 postulantek - w sumie ponad 20 tys. 8,7 tys. z nich to już siostry emerytki i rencistki. 3,2 tys. zakonnic pracuje jako katechetki, 1,5 tys. niesie pomoc chorym i cierpiącym - pracując w charakterze lekarek, pielęgniarek i opiekunek środowiskowych. Około 300 zaangażowanych jest w duszpasterstwo rekolekcyjne i różnego typu poradnictwo: psychologiczne, pedagogiczne oraz na rzecz rodzin.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

martulka10 20:06:58 | 2012-01-31
http://www.providentia.pl/home.html Siostry Opatrzności Bożej :) wspaniałe!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~<jerzy> 19:50:44 | 2012-01-31
@Magister

Korekta: ... klauzulowe ... .Ta "klauzula" - to niby, do czego?, (kogo??).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Magister 18:49:37 | 2012-01-31
Korekta: ... klauzulowe ... .

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Magister 18:35:49 | 2012-01-31
A jakby były tylko zakony klauzurowe to by się siostry ,,opłaciły" czy nie? Za parę lat bezczelni amerykanie zobaczą co znaczy bogactwo życia duchowego i jego brak. Zobaczą też czym się zakon różni od więzienia. Zobaczą różnicę między teologią a socjologią. I jeszcze jedna uwaga. To, ze Cześkowi Straganiarzowi idzie dobrze interes z ziemniakami i burakami jest w pewnej mierze zasługą paru bidulek, które od rana do wieczora się modlą o jego interes.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jgodula 18:09:03 | 2012-01-31
http://www.serafitki.pl/dziela.php?m=5&s=zaklady_opieki

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?