Watykań o rezolucji ws. zakazu eutanazji

Stolica Apostolska jest zadowolona z rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w sprawie zakazu eutanazji. "Eutanazja, rozumiana jako celowe zabijanie przez działanie lub zaniechanie pewnych działań, w celu uzyskania przez daną osobę domniemanych korzyści, musi być zawsze zakazana" - czytamy w dokumencie uchwalonym 25 stycznia br. w Strasburgu.


Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy, ks. prałat Aldo Giordano w rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił uwagę, że sformułowanie to jest "trafne i bardzo pozytywne". - Wydaje mi się, że ma ono największe znaczenie na płaszczyźnie prawnej i kulturowej w Europie - zaznaczył.

 

Rezolucja zatytułowana: "Ochrona praw i godności człowieka poprzez zwracanie uwagi na wcześniej wyrażone życzenia pacjentów" opiera się na 8 art. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczy zakazu podejmowania jakichkolwiek działań bez wyraźnej zgody osoby zainteresowanej. Zgodnie z nią nie wolno manipulować opinią pacjenta, musi ona być wyrażona w sposób nie budzący żadnych wątpliwości.

 

Zdaniem ks. Giordano wobec ciągłych wątpliwości co do wartości życia rezolucja Zgromadzenia w istocie odzwierciedla wielosetletnie doświadczenie, "zasadę naszej historii". Wyraził on nadzieję, że "nie“ wobec eutanazji będzie "punktem odniesienia dla sądowego orzecznictwa jak i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka". Ponadto ks. Giordano widzi w rezolucji wyraz kulturowej zmiany, jaka dokonuje się na naszym kontynencie.

 

- Europa zabrała głos, chce na nowo odkryć tajemnicę życia i śmierci oraz zrozumiała, że nie jesteśmy panami życia i śmierci, również dlatego, że są to również wielkie i tajemnicze rzeczywistości, nie podlegające naszemu wolnemu werdyktowi. Rezolucję interpretuję jako pozytywny sygnał kultury, która przeciwstawia się rzekomej kulturze większości, która jest właśnie tylko kulturą mniejszości. Podsumowując, Europa szuka wartości i szacunku dla tego, co jest ważne dla egzystencji człowieka - powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook