Kardynał Antonelli o kryzysie rodzin w Europie

Kryzys rodziny w Unii Europejskiej przyjmuje niepokojące rozmiary – stwierdził w Gnieźnie kardynał Ennio Antonelli. Przemawiając na forum kończącego się dziś VIII Zjazdu Gnieźnieńskiego, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny zaznaczył, że coraz bardziej rozszerza się mentalność libertyńska, relatywistyczna, hedonistyczna i utylitarystyczna. Zjazd obraduje pod hasłem „Rodzina nadzieją Europy”.


Przemawiając do uczestników Zjazdu gość z Watykanu wyraził ubolewanie, że „duża liczba młodzieży wzrasta uboga w ideały, pusta duchowo, zainteresowana jedynie kibicowaniem sportowym, hitami muzycznymi, firmową odzieżą, reklamowanymi podróżami, emocjami seksualnymi”.

 

Kard. Antonelli wspomniał też o innych faktach wskazujących na kryzys rodziny we współczesnej Europie: ponad milionie rozwodów rocznie (co stanowi połowę zawartych ślubów), niepełnych rodzinach, powtórnych małżeństwach, związkach partnerskich i spędzaniu życia jako single.

 

Przewodniczący Papieskiej Rady do Spraw Rodziny zauważył, że wraz z kryzysem rodziny postępuje proces dechrystianizacji Europy i wzrost obecności islamu. Zgodnie z przewidywaniami, mówił watykański hierarcha, w 2050 roku 30 proc. populacji europejskiej będzie muzułmanami. „Niektóre elity europejskie, bardzo wrogo nastawione w stosunku do chrześcijaństwa i jego historii, są właśnie bardzo życzliwe dla islamu, zawyżając jego zalety kulturowe i nie zauważając jego ograniczeń w zakresie demokracji i praw człowieka” – ocenił kard. Antonelli.

 

Jednocześnie, podkreślił watykański hierarcha, w dzisiejszej Europie widać rozkwit ruchów, stowarzyszeń, nowych wspólnot, a także rodzin chrześcijańskich angażujących się mocno w życie swoich parafii. „Są one darem Ducha Świętego dla zaspokojenia potrzeb naszych czasów i powodem do nadziei na przyszłość, nową energią do przyszłej ewangelizacji” – zaznaczył kard. Antonelli. Dodał, że stanowią one punkt odniesienia dla oziębłych chrześcijan, dla rodzin w kryzysie i niewierzących.

 

„Pomimo sekularyzacji, pozostaje w ludziach ogromna potrzeba duchowości i pobożność ludowa w dalszym ciągu się rozwija: wskazują na to bardzo wyraźnie pielgrzymki do sanktuariów, bardziej liczne niż kiedykolwiek” – podkreślił hierarcha.

 

Kard. Antonelli wskazywał też na konieczność towarzyszenia rodzinom po ślubie, poprzez różnorodne inicjatywy duszpasterzy, służące podsycaniu duchowości, podtrzymywaniu odpowiedzialności za ewangelizację i zadania społeczne. Powinno się także powierzać odpowiednim rodzinom opiekę nad ewangelizacją innych rodzin.

 

„Nawet jeżeli noc jest ciemna, powiedział Papież Paweł VI, nie ma potrzeby bać się ciemności, jeżeli istnieją ogniska, które oświecają i rozgrzewają” – zakończył swoje wystąpienie kard. Ennio Antonelli.

 

VIII Zjazd Gnieźnieński, który obraduje od piątku pod hasłem “Rodzina i przyszłość Europy” zakończy dziś uroczystą liturgią w katedrze gnieźnieńskiej i ogłoszeniem „Przesłania dla Europejczyków”.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~m 18:47:17 | 2010-03-14
ORAZ NADZIEJA (UFNOŚĆ) W MIŁOSIERDZIE BOŻE

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~M 18:38:18 | 2010-03-14
MIŁOSIERDZIE BOŻE UZDROWIENIEM RODZIN

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

JurekS 18:12:30 | 2010-03-14
Zwróćmy uwagę, że kardynał mówi o krysysie rodzi w całej Europie a nie w Polsce. Sprowadzenie przyczyn kryzysu tylko do aspektu ekonomicznego byłoby spłyceniem problemu, a właściwie zacieraniem faktycznych przyczyn.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~polonopitek 12:54:47 | 2010-03-14
ILE MOŻNA POWTARZAC? GŁÓWNYM I PODSTAWOWYM, O ILE NIE JEDYNYM, POWODEM KRYZYSU RODZINY SĄ FINANSE ! BRAK STABILNEJ PRACY! WYZYSK! GŁÓWNYMI PRACODAWCAMI I DYSTRYBUTORAMI ŚRODKÓW FINANSOWYCH NADAL SĄ POSTKOMUNIŚCI NAZYWAJĄCY SIEBIE "KAPITALISTAMI" !!!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?