Myślimy o jedności chrześcijan i tęsknimy za nią

W pierwszym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 18 stycznia, przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik i sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak złożyli wizytę abp. Sawie, prawosławnemu metropolicie warszawskiemu i całej Polski.


- Myślimy o tej jedności i tęsknimy za nią - powiedział abp Józef Michalik w rozmowie z Biurem Prasowym KEP u progu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przekonuje, że trzeba budować na prawdzie i przełamywać schematy, a nade wszystko zostawiać miejsce działaniu Bożemu. - Ludzie mają tysiące argumentów ludzkich, a ciężko znaleźć niekiedy ten argument Boży, ten argument właściwy, który by doprowadził do jedności wiary, pełnej jedności wiary w Kościołach chrześcijańskich i komunii, byśmy mogli być świadkami wobec świata w pełni - zauważył.

 

Przed południem przewodniczący Episkopatu wraz z sekretarzem generalnym KEP bp. Wojciechem Polakiem złożyli wizytę zwierzchnikowi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, arcybiskupowi Sawie.

 

Metropolita prawosławny i przedstawiciele Episkopatu rozmawiali o zaplanowanej na sierpień wizycie w Polsce patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Tematem rozmowy był też przygotowywany dokument na temat pojednania narodów polskiego i rosyjskiego.

 

Hierarchowie wspomnieli też o pracach Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego, który działa przy Konferencji Episkopatu Polski w ramach Rady ds. Dialogu Ekumenicznego, a także o pracach samej Rady.

 

Przypomnijmy, że Kościół katolicki wydał instrukcję nt. małżeństw mieszanych, która czeka na zatwierdzenie (tzw. recognitio) przez Stolicę Apostolską. Wszystkie Kościoły, w tym katolicki i prawosławny, przygotowują się do wydania wspólnego dokumentu o świętowaniu i poszanowaniu niedzieli.

 

Była to pierwsza wizyta abp. Józefa Michalika jako przewodniczącego Episkopatu, a bp. Wojciecha Polaka jako sekretarza generalnego u metropolity Sawy. Jej znaczenie polega i na tym, że miała miejsce w pierwszym dniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, a jednocześnie w wigilię ważnego dla całego Kościoła Wschodniego święta Jordanu, obchodzonego na pamiątkę Chrztu Pańskiego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?