USA: wolność religijna a małżeństwo

Radio Watykańskie

List otwarty skierowany do obywateli USA opublikowało 39 przywódców religijnych największych grup wyznaniowych tego kraju. Autorzy dokumentu dowodzą, że zachodzi związek między obroną małżeństwa i praktykowaniem wolności religijnej.

 

Pośród katolickich sygnatariuszy dokumentu jest nowo mianowany kardynał, metropolita Nowego Jorku i przewodniczący konferencji biskupów amerykańskich abp Timothy Dolan. Jest on przekonany, że list jest głosem dziesiątek milionów obywateli amerykańskich. Stwierdził, że "małżeństwo i wolność religijna przeżywają obecnie kryzys w Stanach Zjednoczonych". Jego zdaniem list jest "znakiem nadziei i przekonującym argumentem".

Autorzy dokumentu są przekonani, że traktowanie związków homoseksualnych na równi z małżeństwem kobiety i mężczyzny zagraża wolności grup religijnych. "Istnieje niebezpieczeństwo, że grupy te będą zmuszane lub zobowiązane w imieniu prawa, do traktowania par homoseksualnych tak samo jak małżeństw" - czytamy w liście.

 

Ponadto odrzucanie definicji małżeństwa, jako związku jednego mężczyzny z jedną kobietą pociągnie za sobą konsekwencje zmian we wszystkich aktach prawnych, gdzie jest mowa o współmałżonkach. Zmienić zatem będzie trzeba między innymi takie prawa jak: o dyskryminacji pracowników, adopcyjne, edukacyjne, opieki zdrowotnej, własnościowe czy podatkowe. Ewentualne zmiany prawne dotkną także takie instytucje nadzorowane przez grupy religijne jak szpitale, szkoły, domy opieki społecznej czy agencje zajmujące się adopcją dzieci.

List został opublikowany zaledwie na kilka dni przed proklamowaniem przez prezydenta Baracka Obamę 16 stycznia Dniem Wolności Religijnej i na kilka tygodni przed Światowym Dniem Małżeństwa obchodzonym 12 lutego.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?