Coraz trudniej znaleźć duszpasterza w Belgii

Radio Watykańskie

Choć w Belgii, kraju do niedawna zdecydowanie katolickim, zaledwie jedna na pięć par małżeńskich decyduje się na ślub kościelny, to i tym niewielu jest coraz trudniej znaleźć duszpasterza, który by pobłogosławił ich związek. Donosi o tym dziennik Le Soir, przytaczając niezbyt optymistyczne statystyki.


W ciągu dekady liczba katolickich księży w wieku aktywnym zmniejszyła się tam o 24 proc.: z ponad 3,5 tys. w roku 2000 do ok. 2.700 obecnie. Święcenia nowych kapłanów zdarzają się sporadycznie - w całej Belgii w ubiegłym roku było trzech neoprezbiterów.

 

Nie dziwota zatem, że na jednego księdza przypadają statystycznie bez mała trzy funkcje kościelne. Część z nich przejmują świeccy zaangażowani duszpastersko, ale i ich jest coraz mniej w zlaicyzowanym społeczeństwie. Należy dodać, że w mniej więcej podobny sposób kurczy się liczba duszpasterzy w belgijskich wspólnotach protestanckich i żydowskich.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a 01:16:26 | 2012-01-11
a diabel rece zaciera!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Dziubek 23:06:49 | 2012-01-10
Ten smutek widac na ulicach Brukseli. Znam to miasto od 10ciu lat, a smieja sie na ulicy tylko pijani turysci, albo najarani Kongijczycy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 20:30:21 | 2012-01-10
Smutne!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?