Czystki etniczne i religijne w Nigerii

Radio Watykańskie

Mianem "czystki etnicznej i religijnej" określili przywódcy chrześcijańscy Nigerii dokonywane w tym kraju systematyczne mordy na wyznawcach Chrystusa. Zapowiedzieli jednocześnie, że chrześcijanie będą się bronić. Ostatni zamach miał miejsce wczoraj.

 

W czasie nabożeństwa zastrzelono 15 wiernych. W sumie od zamachu bombowego na kościół, który miał miejsce na północy Nigerii w Boże Narodzenie, zabitych zostało co najmniej 100 chrześcijan. Mówi się też o dziesiątkach zaginionych.

 

Eskalacja przemocy nastąpiła po upływie ultimatum, jakie islamscy fundamentaliści z ugrupowania Boko Haram złożyli chrześcijanom. Dali im trzy dni na opuszczenie zdominowanej przez muzułmanów Północy, w przeciwnym wypadku zapowiedzieli, że wygnają ich siłą. I jak się wydaje słowa te wprowadzają teraz w czyn.

 

Mamy prawo się bronić - powiedział lider Stowarzyszenia Chrześcijan Nigerii, głównej organizacji skupiającej katolików i protestantów. Pastor Ayo Oritsejafor wskazał przy tym, że państwo nie wywiązuje się z obowiązku zapewniania bezpieczeństwa swym obywatelom. Świadczy o tym chociażby to, że do tej pory policja nie aresztowała ani jednego sprawcy antychrześcijańskiej przemocy. - Zdecydowaliśmy, że wypracujemy sposoby chronienia siebie samych przed tymi bezsensownymi mordami - zapowiedział pastor Oritsejafor. Tymczasem w obawie o swe życie wielu chrześcijan decyduje się na emigrację i przenosi na południe Nigerii. Pracujący na Północy misjonarze mówią o panującej atmosferze strachu i niepewności.

 

Sytuacji nie poprawiło wprowadzenie przez prezydenta Nigerii stanu wyjątkowego w północnej części kraju. W wielu miastach ogłoszono też godzinę policyjną. Nie przeszkadza to jednak fundamentalistom z Boko Haram w dokonywaniu kolejnych zamachów. Ich celem jest stworzenie islamskiego państwa, w którym będzie obowiązywało prawo szariatu.

 

Wiele mordów dokonywanych jest przy wtórze okrzyku: "Allach jest wielki!". Komentatorzy podkreślają, że władze stanowe na Północy z trudem przyjmują do wiadomości decyzje rządu federalnego, ponieważ prezydent Goodluck Jonathan jest chrześcijaninem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?