Kraków: ulicami przejdzie Orszak Trzech Króli

Barwny Orszak Trzech Króli: rycerzy, dworzan, giermków, pastuszków i aniołków przejdzie 6 stycznia ulicami Krakowa. W pochodzie, który wyruszy z Wawelu pod Bazylikę Mariacką udział weźmie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Wydarzenie to przywraca starą polską tradycję jasełek ulicznych - radosnych, wielobarwnych pochodów kolędników głoszących nowinę o narodzeniu Jezusa.


"Przejazd Trzech Króli dorożką będzie wyróżniał krakowski orszak spośród wszystkich innych organizowanych w Polsce 6 stycznia. Monarchowie reprezentujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę - w ten dostojny sposób przemierzą trasę spod kościoła św. Idziego na Rynek" - informują organizatorzy krakowskiego orszaku.

Orszak wyruszy z Wawelu pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza po Mszy św. sprawowanej o godz. 10. w katedrze na Wawelu. Świtę królów stanowić będą dzieci z krakowskich szkół i organizacji harcerskich ubrane w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków: Europa - kolor czerwony, Azja - kolor zielony, Afryka - kolor niebieski. Towarzyszyć im będą m.in. zespoły muzyczne, reprezentanci trzech stanów: szlacheckiego, mieszczańskiego i chłopskiego. Wszyscy pozostali, którzy spontanicznie przyłączą się do pochodu, włożą na głowy tekturowe korony przygotowane przez organizatorów oraz otrzymają specjalnie na tę okazję śpiewniki.

"Zachęcamy do przebrania się i dołączenia do reprezentacji wybranego kontynentu. W trakcie marszu uczestnicy będą kuszeni przez diabły i wspierani przez anioły - grupy młodzieżowe przebrane w stroje jasełkowe" - podkreślają organizatorzy.

Uczestnicy orszaku podążą za Gwiazdą Betlejemską przez plac przy kościele św. Idziego (o. Adama Studzińskiego)i dalej ul. Grodzką do Rynku. Do orszaku można się dołączać na całej trasie przemarszu. Na Rynku Głównym przy Dzieciątku, Maryi i Józefie odbędzie się wspólne kolędowanie.

Wydarzenie odbędzie się także w 20 innych miastach. W Krakowie Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł w ubiegłym roku. Pierwszy pochód zorganizowano w 2009 roku w Warszawie.

Orszak Trzech Króli to akcja społeczna i religijna, organizowana przez osoby świeckie, polegająca na przemarszu aktorów - amatorów przebranych za Trzech Króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, aniołów i diabłów. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym.

Aktorami są przede wszystkim dzieci tworzące grupy rycerzy, pastuszków, dwórek i aniołków. Młodzież i dorośli wystąpią w rolach Trzech Króli, Świętej Rodziny i Heroda.

Orszak Trzech Króli przywraca starą polską tradycję jasełek ulicznych - radosnych, wielobarwnych pochodów rozśpiewanych i uśmiechniętych kolędników głoszących na ulicach i placach radosną nowinę o narodzeniu Jezusa.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

tobi 17:34:26 | 2012-01-03
mi tam się podobają takie akcje: 

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook