List rektora Uniwesrytetu Papieskiego JPII

List rektora Uniwesrytetu Papieskiego JPII
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / slo

Do większej otwartości na wołanie potrzebujących zachęcił w Bożonarodzeniowym liście rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Władysław Zuziak.

"Jak często nie chcemy słyszeć kierowanych do nas wezwań i próśb o pomoc" - zauważa rektor w liście, który w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia jest czytany we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej.

Ks. Zuziak podkreśla też, że w czasie ogarniającego Europę kryzysu, szczególnie ważne jest, aby otwierać się na wołanie człowieka ubogiego, bezrobotnego i bezdomnego.

Uczeń Chrystusa powinien dzielić się z innymi nie tylko Ewangelią, ale również chlebem - zaznacza rektor krakowskiej uczelni. "Św. Szczepan jako pierwszy męczennik pokazał nam, że naśladować Boga-Człowieka można tylko wtedy, gdy umiemy odważnie przyjmować różne koleje losu, świadcząc o Nim nie tylko słowami, ale także czynami miłości i ofiarnym życiem" - pisze ks. prof. Zuziak.

DEON.PL POLECA

Rektor zaznaczył, że "ubogi w oczach Boga to człowiek potrzebujący łaski, nawet jeśli nie cierpi biedy materialnej". Odniósł się też do fragmentu z Dziejów Apostolskich mówiącego o tym, że ludzie, którzy nie mogli znieść mądrości natchnionego nauczania św. Szczepana, "zatkali sobie uszy". "Zastanówmy się, jak często my - współcześnie żyjący − zatykamy uszy na Słowo Boże i na wołanie drugiego człowieka? Jak często nie chcemy słyszeć kierowanych do nas wezwań i próśb o pomoc?" - pyta ks. prof. Zuziak.

Według niego w czasach ogarniającego Europę kryzysu, szczególnie ważne jest, abyśmy starali się otwierać nie tylko swoje uszy, ale i oczy, i serca na wołanie człowieka ubogiego, samotnego, bezrobotnego i bezdomnego. "W tym krzyku zawiera się nie tylko prośba o chleb, środki do życia czy mieszkanie, ale bardzo często odzywa się w nim głód życzliwości, solidarności i miłości" - podkreślił rektor.

Zwracając uwagę na rozległy i zróżnicowany świat ludzkiej biedy autor listu precyzuje, iż przejawia się ona "nie tylko w sferze materialno-ekonomicznej, ale także społeczno-politycznej, kiedy człowiek zostaje zepchnięty na margines społeczeństwa oraz kulturowej, kiedy odbiera mu się prawo przynależności do własnej grupy etnicznej".

W liście ks. prof. Zuziak przytoczył słowa Jana Pawła II z listu apostolskiego na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000: "Potrzebna jest dziś nowa wyobraźnia miłosierdzia, której przejawem będzie nie tyle i nie tylko skuteczność pomocy, ale zdolność bycia bliźnim dla cierpiącego człowieka, solidaryzowania się z nim, tak, aby gest pomocy nie był odczuwalny jako poniżająca jałmużna, ale jako świadectwo braterskiej wspólnoty dóbr".

Rektor dodaje, że Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie chce przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom. Przypomina, że uczelnia od lat kształci studentów na kierunku "nauki o rodzinie", a w tym roku otwarto m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku, który ma służyć wszechstronnemu rozwojowi osób starszych i zapobiegać ich osamotnieniu. Nowością jest też kierunek: "praca socjalna" oraz studia podyplomowe z duszpasterstwa służby zdrowia i opieki społecznej - zaznaczył rektor UPJPII.

Korzenie uczelni sięgają początków najstarszej polskiej wszechnicy - Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wywodzi się ona z Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej, powołanego dzięki staraniom św. Jadwigi w 1397 r. W 1954 r. władze komunistyczne usunęły wydział z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1959 r. Stolica Apostolska wydała dekret o reaktywacji Wydziału Teologicznego, a w 1974 r., dzięki staraniom ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły, zyskał on miano Papieskiego Wydziału Teologicznego.

8 grudnia 1981 r. Jan Paweł II przekształcił PWT w Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie z trzema wydziałami: filozofii, teologii i historii Kościoła. Z kolei Benedykt XVI zmienił w 2009 r. PAT w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

Obecnie kształci się na nim 3,6 tys. studentów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

List rektora Uniwesrytetu Papieskiego JPII
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.