Gruzja: pięciu nowych świętych prawosławnych

Sposoby przeciwdziałania propagandzie antyreligijnej w mediach, doskonalenie programów oświatowych Patriarchatu Gruzińskiego, sprawy administracyjne i kanonizacja nowych świętych - to główne zagadnienia, jakie omawiano na posiedzeniu Świętego Synodu Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego (GKP). Obradom, które 20 grudnia toczyły się w siedzibie Patriarchatu w Tbilisi, przewodniczył zwierzchnik Kościoła, katolikos-patriarcha Eliasz II.

 

Jednym z 6 punktów porządku dziennego, rozpatrywanych w czasie obrad, była sprawa propagandy antyreligijnej, rozpoczętej w ostatnich miesiącach przez szereg gruzińskich środków przekazu i próby przeciwdziałania jej. Uczestnicy posiedzenia, po zapoznaniu się z sytuacją, starali się znaleźć sposoby pokojowego jej uregulowania - stwierdza komunikat po obradach.

 

Wiele uwagi poświęcono także sprawie doskonalenia programów oświatowych, istniejących w Patriarchacie, jak również utworzeniu nowych struktur i rozwojowi rolnictwa w kraju. Innym tematem, omawianym podczas obrad, było wprowadzanie w kraju nowych dowodów tożsamości (kart ID), co budzi wiele zastrzeżeń w niektórych środowiskach i warstwach społecznych. Sekretarz posiedzenia, metropolita Saczchere i Cziatury - Daniel (Datuaszwili) zapowiedział, że postanowienie Świętego Synodu GKP w tej sprawie zostanie ogłoszone w najbliższym czasie.

 

Decyzją Synodu Kościół gruziński zaliczył do grona świętych pięciu duchownych. Bracia Karbelaszwili: diakon Andria (Andrzej) i kapłan Petre (Piotr) zostali ogłoszeni świętymi męczennikami, a biskup Stefan, diakon Polieukt i kapłan Filimon - świętymi sprawiedliwymi. Ponadto za zasługi dla GKP świętym ogłoszono Filimona Koridzego, któremu Synod nadal tytuł Świętego Psalmopiewcy.

 

Na zakończenie obrad ich uczestnicy złożyli życzenia głowie Kościoła - patriarsze Eliaszowi II w związku z przypadającą 25 grudnia kolejną, 34. już rocznicą wybrania go na obecne stanowisko. Ponadto 4 stycznia przyszłego roku skończy on 79 lat.

 

Posiedzenia Świętego Synodu GKP odbywają się dwa razy w roku. Patriarchat Gruziński, którego tradycje sięgają V wieku, dzieli się obecnie na 42 diecezje w kraju i za granicą, a episkopat GKP składa się z 39 hierarchów z patriarchą-katolikosem na czele. Jest on jednocześnie arcybiskupem Mcchety i Tbilisi oraz metropolitą biczwinckim i suchumsko-abchaski

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?