Chrześcijaństwo nadal największą religią świata

Chrześcijaństwo, liczące 2, 18 miliarda wyznawców, pozostaje nadal największą religią świata. Największa liczba wyznawców Chrystusa żyje w Afryce, Azji i Ameryce - poinformował 20 grudnia amerykański instytut "Pew Research Center“. Drugą wielką religią jest islam, wyznawany przez 1,6 miliarda obywateli świata.


Według tych danych procent chrześcijan w Europie zmniejszył się w minionym stuleciu z 95 do 76. Obecnie w Europie żyje tylko jedna czwarta (25,9 procent) wszystkich chrześcijan. Przed stu laty było to jeszcze 2/3 (66,3 procent). Ojczyzną 36,8 procent chrześcijan jest Ameryka Południowa i Północna. Coraz więcej chrześcijan żyje w państwach subsaharyjskich. W 1910 roku stanowili oni 1,4, a w ubiegłym roku 23,6 procent chrześcijan na całym świecie. Tylko w Nigerii liczącej 155 milionów mieszkańców mieszka obecnie dwukrotnie więcej protestantów niż w Niemczech, kolebce Reformacji.

Niemal połowa wszystkich chrześcijan (48 procent) mieszka w dziesięciu państwach: na pierwszym miejscu jest to USA (prawie 247 milionów), Brazylia (176 milionów), Meksyk (108 milionów), Rosja (105 milionów), Filipiny (87 milionów) i Nigeria (81 milionów). Siódmym krajem o największej liczbie chrześcijan są Chiny, gdzie szacunkowo żyje ok. 67 milionów chrześcijan, ósmym - Demokratyczna Republika Konga (63 mln), dziewiątym - Niemcy (58 mln.), a na 10 miejscu Etiopia (53 miliony).

Tylko 10 procent chrześcijan żyje w krajach, w których nie stanowią oni większości w społeczeństwie. W podziale na wyznania największą grupę stanowią katolicy, których jest 50,1 procent. Do wspólnoty protestanckiej przyznaje się 36,7 procent, 11,9 - do prawosławia. Pozostały 1,3 procent chrześcijan należy do innych grup wyznaniowych.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook