W Chinach ostrzeżenia przed "religianctwem"

Przed praktykowaniem przez członków partii komunistycznej "zabobonów religijnych" przestrzegł na łamach czasopisma "Szukać prawdy" członek Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin i zastępca kierownika wykonawczego Wydziału Zjednoczonego Frontu Pracy KPCh, Zhu Weiqun.
 

Donosząc o tej wypowiedzi dyrektor misyjnej agencji "Asianews", ks. Bernardo Cervellera przypomina, że co najmniej jedna trzecia członków chińskiej partii ulega "zabobonom religijnym", gdyż jest rozczarowana korupcją i bezideowością ideologii komunistycznej. "Jeśli pozwolimy, aby członkowie partii wierzyli w religię(...) doprowadzi to do nieuchronnych podziałów w obrębie ideologii i organizacji partyjnej" - twierdzi Zhu Weiqun. Dyrektor "Asianews" podkreśla, że w wypowiedzi tej mamy do czynienia z nawrotem do języka z czasów "rewolucji kulturalnej", kiedy jej autor stwierdza, że nie może być mowy ani na poziomie indywidualnym, ani też w łonie partii o koegzystencji wiary i materializmu. Zhu Weiqun uważa, że zezwolenie członkom partii, by wierzyli, prowadzi do kryzysu marksizmu i przewodniej ideologii kraju, osłabia partię w jej walce z ruchami separatystycznymi i zaciemnia rolę partii w zakresie kontroli religii.

 

Zdaniem ks. Cervellery wystąpienie Zhu Weiquna wskazuje, że w obrębie chińskiego aparatu partyjnego istnieje walka wewnętrzna, dotycząca nie tyle miejsca religii, ile następstwa po aktualnych przywódcach, Hu Jintao i Wen Jiabao. Religia jest jedynie pretekstem, by zyskać audytorium. Sytuacja ta wskazuje jednak nie tyle na destruktywną rolę religii, ile na autodestrukcję systemu komunistycznego w ChRL - stwierdza dyrektor misyjnej agencji "Asianews".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook