"Próby usuwania krzyża są niezrozumiałe"

Gorszącymi i niezrozumiałymi nazwał kard. Józef Glemp próby usuwania krzyża z przestrzeni publicznej, w tym polskiego parlamentu. - W parlamencie waży się dobro ludzi i kraju - jakże można myśleć o dobru i sprawiedliwości, jeśli zapomni się o wartościach, które przynosi Chrystus? - pytał 18 grudnia w Gnieźnie prymas senior.
 

Kard. Glemp gościł w gnieźnieńskiej parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana, gdzie przewodniczył Mszy św. i poświęcił nadstawę ołtarza bocznego będącą wotum za beatyfikację papieża Jana Pawła II i kończący się Rok Prymasa Tysiąclecia. W homilii przypomniał troskę i staranie kard. Wyszyńskiego w powstanie kościoła na gnieźnieńskim Osiedlu Grunwaldzkim. - Prymas Tysiąclecia dbał, by oczekiwanie na Boga było wciąż żywe i cierpiał, gdy ludzie nie mieli świątyń - mówił hierarcha.

 

Prymas senior nawiązał także do kończącego się Adwentu i przygotowania do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. - Dziś nasze oczekiwanie na Boże Narodzenie koncentruje się na sprawach nieważnych. Mikołaje, paczki, choinki i karpie zaprzątają nas tak bardzo, że przyjście Jezusa Chrystusa pozostaje niezauważone. Tymczasem to właśnie ono jest wydarzeniem największym i najważniejszym - podkreślił kard. Glemp.

 

Odniósł się także do prób usuwania krzyża z przestrzeni publicznej oraz dyskusji wokół jego obecności w Sejmie. - Bóg jest wśród nas! Dziwię się żądaniom usunięcia krzyża z polskiego parlamentu, takie próby są gorszące i nierozumne. W parlamencie waży się dobro ludzi i kraju - jakże można myśleć o dobru i sprawiedliwości, jeśli zapomni się o wartościach, które przynosi Chrystus? - podkreślił.

 

Kard. Glemp złożył również świąteczne życzenia mieszkańcom parafii i wszystkim gnieźnianom, a na zakończenie Mszy św., w obecności Kapituły Prymasowskiej, dokonał poświęcenia nowej nastawy ołtarzowej. Na mozaice w bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej z biskupim zawołaniem kard. Wyszyńskiego: "Soli Deo per Mariam" oraz wizerunek bł. Jana Pawła II z jego herbem i zawołaniem: "Totus Tuus".

 

Podczas Mszy św. modlono się również w intencji głównego celebransa obchodzącego 18 grudnia 82. rocznicę urodzin. Zgodnie z długoletnią tradycją, kard. Glemp świętował urodziny w Inowrocławiu, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W sobotę, 17 grudnia, prymas senior uczestniczył w urodzinowej gali zorganizowanej w inowrocławskim Teatrze Miejskim. Podczas uroczystości wręczył statuetkę "Ku Chwale" przyznawaną zasłużonym mieszkańcom ziemi inowrocławskiej. W tym roku otrzymał ją prof. Jerzy Pietrzak - regionalista, badacz polskiego parlamentaryzmu oraz dziejów Kościoła. Wieczorem kard. Glemp odprawił Mszę św. w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie został ochrzczony.

 

Kard. Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu 18 grudnia 1929 r. i w jego bliskości spędził dzieciństwo i młodość. Mieszkał wraz z rodzicami w pobliskiej miejscowości Rycerzewo. Przed wojną uczęszczał do Szkoły Powszechnej w niedalekim Kościelcu Kujawskim. Po zakończeniu wojny kontynuował naukę w inowrocławskim Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza. Kard. Glemp kiedy tylko może odwiedza rodzinne strony. Od 27 lat spędza w Inowrocławiu rocznicę urodzin. Jak mówi, pragnie w ten sposób uczcić "swój początek" i podziękować za dar życia.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 06:42:24 | 2011-12-19
Obawiam się, że jedynym który rozumie potrzebę usuwania Krzyża z przestrzeni publicznej jest szatan (i jego sługi)!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?