Nie ma Kościoła bez ludzi - jego członków

Ewangelizacji zostało poświęcone pierwsze posiedzenie nowo powołanej Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej, jakie odbyło się 10 grudnia w Krakowie. "Kościół to Chrystus i zjednoczeni z nim wszyscy ochrzczeni. Nie ma bowiem Kościoła bez Chrystusa - Głowy i nie ma Kościoła bez ludzi - jego członków, którymi są wszyscy wierzący - podkreślił kard. Stanisław Dziwisz.


W swoim przemówieniu do nowej Rady Duszpasterskiej, która jest organem doradczym biskupa diecezjalnego, metropolita krakowski powiedział, iż "na progu nowego roku liturgicznego wszyscy zadajemy sobie pytanie: Co robić, aby w naszych parafiach, we wspólnotach religijnych, w całej archidiecezji, ludzie czuli się w Kościele jak w domu, do którego chętnie się przychodzi i systematycznie wraca?. Zaznaczył, że w tym roku główny akcent duszpasterski zostaje położony na wspólnotę. - Od doświadczenia bliskości Boga chcemy przejść ku doświadczeniu bliskości człowieka - podkreślił.

Kard. Dziwisz zaapelował do członków Rady, aby "zgodnie ze statutem, rozeznawali aktualny stan życia religijnego, jego tendencji i potrzeb w archidiecezji po to, aby wypracować właściwe metody duszpasterskie służące pogłębieniu gorliwości życia religijnego zarówno ludzi wierzących, jak i tych, którzy już od wiary i Kościoła odeszli bądź odchodzą".

W skład Rady, zgodnie z jej statutem weszli zarówno kapłani, osoby zakonne, jak i katolicy świeccy reprezentujący całą archidiecezję krakowską. Po wyborach przeprowadzonych przez Archidiecezjalną Komisję, dekretem z dnia 10 maja br. zostali powołani na pięcioletnią kadencję. Zdaniem kard. Dziwisza, "ta współpraca i współodpowiedzialność za życie religijne zarówno duchownych, jak i wiernych świeckich jest szczególnie ważna i aktualna".

Metropolita krakowski zauważył też, że w ostatnich latach coraz więcej mówi się o pilnej potrzebie nowej ewangelizacji. Zagadnienie to, w drugiej części posiedzenia omówili: przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś, prof. Tadeusz Borkowski z Akademii "Ignatianum" w Krakowie oraz ks. dr Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?