Papieska Akademia Teologiczna - 30 lat temu

30 lat temu - 8 grudnia 1981 r. - papież Jan Paweł II powołał w Krakowie Papieską Akademię Teologiczną. Obecnie na tej uczelni, przekształconej w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, uczy się 3,6 tys. studentów.

 

W związku z jubileuszem w budynku Uniwersytetu przy ul. Kanoniczej otwarto w czwartek wystawę archiwalnych zdjęć, prezentującą związki Jana Pawła II z PAT i światem nauki, oraz wystawę ok. 100 medali papieskich z kolekcji Bernarda Marka Adamowicza. Był też tort i toast za pomyślność uczelni.

 

- Powołanie przez Jana Pawła II Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie to było prawdziwe wydarzenie. Wielkie uznanie należy się Kolegium Rektorów Uczelni Krakowskich, którzy wtedy, kiedy byliśmy "nielegalnym" wydziałem, zaprosili rektora PAT do zasiadania w tym kolegium. To było wielkie zaufanie i wyróżnienie. Sekretarz partii mówił: "Oni nie są uczelnią uznaną", a jeden z rektorów powiedział "Ale to jest dobra uczelnia" - wspominał w czwartek kard. Marian Jaworski, rektor PAT w latach 1981-87.

 

Kard. Jaworski mówił, że w trudnych dla uczelni latach 80. wiele było chwil dramatycznych, ale też pięknych, które pozwalały przetrwać. - Przeprowadziliśmy szereg nominacji doktorów i profesorów, wszystkie zgodnie z zasadami przyjętymi w nauce polskiej i władze państwowe musiały to uznać - wspominał pierwszy rektor PAT.

 

Kard. Jaworski mówił, że dziś trudno nawet sobie wyobrazić, jak skromne były początki tej uczelni, tym bardziej cieszy decyzja Benedykta XVI (z 2009 r. - PAP) o przekształceniu PAT w Uniwersytet Papieski i beatyfikacja Jana Pawła II.

 

Jak podkreślił rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, ks. prof. Władysław Zuziak, trzeba pamiętać, że PAT został powołany na kilka dni przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. - Ile tam było wiary, determinacji i zarazem niezbadanych dróg Opatrzności Bożej, że to dzieło zapoczątkowane przez Jana Pawła II zaczęło się powoli rozwijać. W czasie stanu wojennego nie można było nawet wydrukować nazwy PAT - powiedział PAP rektor uczelni.

 

- Chcę podziękować wszystkim moim poprzednikom, profesorom, pracownikom i studentom, którzy w trudzie i z wielkim poświęceniem tworzyli przez te 30 lat uniwersytet, ale owoce tego są i chcemy się dalej rozwijać - podkreślił.

 

W kościele św. Marka odprawiona została msza św., której przewodniczył były rektor PAT bp Tadeusz Pieronek.

 

Papieska Akademia Teologiczna wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydział Teologii został powołany w Krakowie na podstawie bulii papieża Bonifacego IX w 1397 r. i funkcjonował aż do roku 1954 r., kiedy to Rada Ministrów podjęła uchwałę o jego usunięciu z UJ.

 

W 1959 r. Stolica Apostolska wydała dekret o reaktywacji Wydziału Teologicznego, a w 1974 r., dzięki staraniom ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły, uzyskał on miano Papieskiego Wydziału Teologicznego.

 

Momentem przełomowym w historii uczelni było powołanie 8 grudnia 1981 r. przez Jana Pawła II Papieskiej Akademii Teologicznej z trzema wydziałami: teologii, filozofii i historii Kościoła. Wówczas uczelnia miała 367 studentów i 46 pracowników.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook