Częstochowa: młodzież przeciwko in vitro

Częstochowa: młodzież przeciwko in vitro
(fot. Dinesh Cyanam / flickr.com)
KAI / pz

Przeciwko dofinansowywaniu zabiegów in vitro przez Urząd Miasta Częstochowy swoje stanowisko zajęło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej. Zarząd KSM w liście do członków Rady Miasta wzywa m.in. "do wykreślenia z projektu budżetu zadania 'Program wspierania rozwoju rodziny - metoda in vitro (dofinansowanie zabiegu)'".

Publikujemy pełną treść listu:

"Jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz praktykujący katolicy wzywamy do wykreślenia z projektu budżetu zadania "Program wspierania rozwoju rodziny - metoda in vitro (dofinansowanie zabiegu)".

Zarówno w sensie religijnym, jak i moralnym nie godzi się, by cud, jakim jest bez wątpienia życie człowieka powstawało w wyniku eksperymentu, w warunkach laboratoryjnych, poza organizmem ludzkim, gdyż uwłacza to godności człowieka.

DEON.PL POLECA

Jedynym dawcą życia ludzkiego jest Bóg, natomiast człowiek w swojej niedoskonałości nie powinien ingerować w naturę. Jest niepodważalnym faktem naukowym, że życie ludzkie zaczyna się w momencie poczęcia. Trzeba pamiętać, że w metodzie in vitro, aby powołać do życia jedno dziecko, niszczy się statystycznie od pięciu do sześciu istnień ludzkich. Dramatem dla wielu małżeństw jest fakt, że nie mogą mieć dzieci, ale metoda in vitro w żadnym wypadku nie jest metodą leczenia niepłodności, jak się nazywa ją w wielu sytuacjach.

Alternatywą dla takich małżeństw jest rozwijająca się metoda diagnostyczno-terapeutyczna ukierunkowana na zdrowie prokreacyjne kobiety, znana jako naprotechnologia oraz inne (adopcja i rodzicielstwo zastępcze). Naprotechnologia przynosi nowe możliwości: umożliwia rozpoznanie przyczyn niepłodności i skuteczne jej leczenie. Daje szansę na poczęcie poprzez naturalne współżycie i urodzenie zdrowego, donoszonego dziecka, korzystając przy tym z najnowszych osiągnięć medycyny.

Dlatego też, jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz jako mieszkańcy Miasta Częstochowa, postulujemy o wycofanie projektu, który ma w swym założeniu dofinansowanie metody sztucznego zapłodnienia in vitro, natomiast wnosimy o skonstruowanie programu, który będzie miał na celu propagowanie oraz dofinansowanie naprotechnologii, dzięki której małżeństwa borykające się z problemem niepłodności będą miały szansę na naturalne poczęcie dziecka.

Bulwersujący jest dla nas fakt, iż Częstochowa uznawana za Duchową Stolicę Polski miałaby być przykładem do naśladowania w tak kontrowersyjnej sprawie, jaką jest in vitro."

Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej

Jak już informowaliśmy, lewicowy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zamierza w 2012 roku przeznaczyć 110 tys. zł na dofinansowywanie zabiegu in vitro dla mieszkańców miasta. Zapisał to w projekcie budżetu miasta jako "Program wspierania rozwoju rodziny - metoda in vitro (dofinansowanie zabiegu)". Pomysł oprotestowała już diecezjalna Akcja Katolicka, Częstochowski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski oraz Kuria Metropolitalna w Częstochowie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Częstochowa: młodzież przeciwko in vitro
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.