Niemcy solidarni z Ameryką Łacińską

Radio Watykańskie

Niemieccy biskupi wezwali do zbiórki pieniężnej na potrzeby mieszkańców Ameryki Łacińskiej. "Wspomóżcie tamtejszy Kościół w jego działaniu dla ludzi i Królestwa Bożego" - napisali biskupi w specjalnym liście rozpoczynającym ogólnoniemiecką przedświąteczną zbiórkę w ramach akcji Adveniat.

 

W tym roku założona przez niemiecki episkopat akcja obchodzi swoje 50. urodziny, a tegoroczne hasło nawiązuje do nazwy akcji: Adveniat regnum tuum - "Przyjdź królestwo Twoje".

 

"Wiele się poprawiło w życiu mieszkańców Ameryki Łacińskiej; przede wszystkim mniej jest biedy, a ludzie nawet w najbardziej oddalonych zakątkach czerpią nadzieję i siły z wiary w Boga" - napisali niemieccy biskupi zaznaczając jednocześnie, że w wielu miejscach wciąż jednak panuje niesprawiedliwy podział, gdzie "nieliczni bogaci sprawują władzę nad milionami żyjącymi w nędzy". Adveniat - piszą dalej biskupi - to akcja, która konkretnie wspiera ludzi w parafiach, szkołach, szpitalach czy więzieniach, wszędzie tam, gdzie docierają z konkretną pomocą księża, zakonnicy i ludzie świeccy.

 

Akcja charytatywna Adveniat została założona przez niemiecki episkopat w 1961 r., krótko przed rozpoczęciem Soboru Watykańskiego II. Od tego czasu diecezje w Niemczech prowadzą adwentową kampanię informacyjną o Kościołach latynoamerykańskich oraz zbiórkę pieniężną na ich rzecz. Dzisiaj Adveniat kierowana jest przez grupę świeckich z diecezji Essen. Według danych episkopatu przez 50 lat zebrano równowartość ponad 2,3 mld euro oraz przeprowadzono 200 tys. projektów pomocy w krajach Ameryki Łacińskiej.

 

Tegoroczna jubileuszowa zbiórka pieniężna akcji Adveniat zakończy się w Boże Narodzenie. Podobną akcję charytatywną o nazwie "Chleb dla Świata" organizują niemieccy protestanci.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?