Światowe Dni Młodzieży w Krakowie? Pomóż!

Czy Kraków będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2015 r.? Zakon Rycerzy Jana Pawła II uruchomił specjalną stronę internetową www.krakow2015.org.pl, na której można poprzeć tę idee.

 

Do tej pory pomysł poparło blisko 1000 osób. Wydarzenie, które gromadzi młodzież z całego świata dostarczyło by głębokich przeżyć duchowych, a także wpłynęło na rozwój turystyki religijnej w Krakowie. Pod Wawelem jest ok.160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego, wiele miejsc związanych z bł. Janem Pawłem II i ponad 20 kościołów z grobami.

 

"Światowe Dni Młodzieży w Krakowie zbiegłyby się z 10. rocznicą śmierci bł. Jana Pawła II. Są szanse aby tak było. Co raz więcej głosów dociera do Ojca Świętego Benedykta XVI z tą prośbą - informuje Zakon Rycerzy Jana Pawła II, inicjator pomysłu uruchomienia strony.

 

Po raz pierwszy idea zorganizowania Światowych Dni Młodzieży w Polsce pojawiła się w sierpniu. Kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski zdradził wówczas, że rozpoczął starania o to, by spotkanie to odbyło się w 2015 r. w Krakowie. O swych planach hierarcha mówił Radiu Watykańskiemu w Erfurcie, gdzie wraz z oficjalną delegacją władz Małopolski i z grupą pielgrzymów uczestniczył w Mszy podczas pielgrzymki Benedykta XVI do Niemiec.

 

- Mam nadzieję, że po Rio de Janeiro młodzież świata przyjedzie do Krakowa i spotka się przy wznoszonym właśnie sanktuarium bł. Jana Pawła II - powiedział papieskiej rozgłośni kard. Dziwisz. Wyznał, że rozmawiał już z Ojcem Świętym w czasie jego pielgrzymki do Niemiec i zaprosił go, by poświęcił sanktuarium bł. Jana Pawła II. Benedykt XVI miał odpowiedzieć: "Zobaczymy". Metropolita krakowski dodał, że o planach zorganizowania Światowych Dni Młodzieży z Papieżem jeszcze nie rozmawiał i że w tej sprawie oficjalne zaproszenie wystosuje episkopat Polski.

 

Zdaniem Marcina Nowaka, prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Krakowie Światowe Dni Młodzieży mają dwa wymiary - duchowy i organizacyjny. - Przede wszystkim moglibyśmy w swoim mieście przeżyć spotkanie młodych katolików z całego świata. To okazja do pogłębienia swojej wiary, do doświadczenia powszechności i różnorodności Kościoła - powiedział w rozmowie z KAI. - Młodzież z całego świata przyjechałaby do naszej Archidiecezji. Ciekaw jestem wymiany myśli, doświadczenia Boga i zwykłej młodzieńczej radości - dodał.

 

Według prezesa KSM przyjazd ogromnej rzeszy ludzi wiąże się z dużym wyzwaniem organizacyjnym. - Goście muszą być odpowiednio przyjęci. Pewnie w to dzieło będzie zaangażowana cała diecezja, jednak właśnie od grup młodzieżowych - KSM, Ruchu Światło-Życie czy Grup Apostolskich będzie wymagało dużego wkładu organizacyjnego - uważa Marcin Nowak. I dodaje, że młodzież potrafi robić wielkie rzeczy, a połączone siły trzech największych grup młodzieżowych diecezji na pewno wpłynie na dobrą jakość przygotowań i na rozkwit życia w tych grupach i stowarzyszeniach.

 

Według Nowaka Polska ostatni raz gościła ŚDM 20 lat temu dlatego współczesna młodzież tego nie pamięta. - Warto by to święto młodych odbyło się w najbliższym czasie właśnie w Polsce - w Krakowie - mówi. - W sytuacji kiedy niestety zapał religijny młodzieży przygasa, warto rozpalać go na nowo ogniem wiary. Spotkanie Kościoła powszechnego młodych na pewno buduje atmosferę, która temu sprzyja - powiedział prezes KSM.

 

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie byłyby również ważnym wydarzeniem dla rozwoju turystyki religijnej. W samym Krakowie jest około 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego, 20 kościołów z grobami i wiele miejsca związanych z bł. Janem Pawłem II.

 

Prof. Antoni Jackowski z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreśla, że na korzyść turystyki religijnej w Małopolsce oddziałują istniejące już ważne szlaki pielgrzymkowe: Szlak Maryjny, Szlak Cysterski, Drogi Św. Jakuba i centra życia duchowego - sanktuaria przyciągające pielgrzymów z regionu oraz z zagranicy. - Silnie rozwija się nurt pielgrzymkowy związany z kultem Chrystusa Miłosiernego. Jego symbolem jest święty obraz z Łagiewnik i kult świętej Faustyny - mówi prof. Jackowski. Jego zdaniem z około 100 małopolskich sanktuariów w skali międzynarodowej wyróżniają się Kalwaria Zebrzydowska, Łagiewniki, Wadowice, Krzeptówki i Ludźmierz.

 

Inicjatywę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie można poprzeć na stronie www.krakow2015.org.pl w zakładce "poprzyj nas". Wpisy zostaną przekazane papieżowi Benedyktowi XVI.

 

Światowe Dni Młodzieży zapoczątkowane zostały przez papieża Jana Pawła II w 1985 r. W Polsce odbyły się w 1991 r. w Częstochowie, zgromadziły wówczas ponad 1,5 mln osób.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~młody 22:27:57 | 2013-01-03
Kraków mógłby zorganizować ŚDM z Katowicami, to dwie duże aglomeracje, dobrze skomunikowane: autostrada, 2 lotniska, wiele kościołów i rodzin, które przyjełyby młodych ludzi z całego świata. ŚDM które miały miejsce w Niemczech odbywały się zarówno w Kolonii i jak w Bonn.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~starania kardynała 23:25:50 | 2011-11-29
http://sdm.org.pl/index2.php?page=1&cat=1&id=466

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~nooo 23:21:08 | 2011-11-29
POPRZYJ ORGANIZACJĘ
Światowych Dni Młodzieży w 2015 w Krakowie

Światowe Dni Młodzieży już w 2013 roku w Rio de Janeiro w Brazylii. Kolejne, XXX. Światowe Dni Młodzieży w roku 2015 mogą się odbyć w Polsce w Krakowie. Zbiegną się one wówczas z 10-tą rocznicą odejścia do Domu Ojca Bł. Jana Pawła II. Są szanse aby tak było. Co raz więcej głosów dociera do Ojca Świętego Benedykta XVI z tą prośbą. Dołącz do nich i Ty.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~krokus 13:34:01 | 2011-11-29
 Nic nie ujmując Krakowowi, lepszy pomysł ma abp. Stankiewicz z Rygi. Zaproponował by były to dni regionalne na Łotwie, ale we współpracy z Estonią, Litwą, Białorusią, zachodnią Rosją i oczywiście z Polską. W Krakowie, jak czytam, chodzi o ożywienie wiary i.. turystyki. Tam o obudzenie wiary, poruszenie środowiska postsowieckiego i wyciągnięcie tamtego Kościoła z izolacji. Nawet łotewskie władze są za tym. Tam są po prostu bardziej potrzebne.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

sajTempler 12:36:09 | 2011-11-29
Taak ;p
Świetny pomysł xD
ŚDM w Krakowie to będzie Epickie Wydarzenie ;]  

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook