Europa staje się krajem misyjnym

Z wypowiedzi ostatnich papieży oraz teologów zajmujących się analizą Kościoła w Europie, przebija jedno stwierdzenie, Europa stała się krajem misyjnym - powiedział biskup pomocniczy diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko podczas sympozjum ewangelizacyjnego w Koszalinie. Trzydniowe spotkanie w seminarium duchownym odbywa się pod hasłem „Idźcie już stąd na ulice, na place waszych miast!”

 

„Na podstawie doświadczeń Kościołów w Europie, można powiedzieć, że konieczne jest szukanie nowych dróg ewangelizacji w Polsce, bo niektóre problemy Kościołów europejskich są dopiero przed nami”- mówił biskup i dodał, że to jest zadanie „na dziś” Kościoła w Europie i na świecie.

 

Bp Zadarko wśród zagrożeń i problemów Kościoła europejskiego wymienił sekularyzację, atomizację społeczeństwa, eksponowanie skrajnego indywidualizmu i zjawisko prywatyzacji religii. „W sferze społecznej, politycznej i kulturowej mamy do czynienia ze zjawiskiem prywatności wiary, lansowanej szczególnie w polityce, co widać także w Polsce przy debatach na temat aborcji czy obecności symboli religijnych w miejscach publicznych” - mówił. „W Niemczech, Szwajcarii i Austrii występuje instytucjonalizacja i etatyzacja Kościoła hierarchicznego. To doprowadziło do zbudowania perfekcyjnej administracji, w której rządzi pieniądz, co powoli przysłania ducha Kościoła.” – podkreślił bp.

 

Na zakończenie biskup dodał, że w Europie mamy jednocześnie do czynienia z przebudzeniem religijnym, a nadzieją są nowe ruchy ewangelizacyjne.

 

Wśród zaproszonych na sympozjum gości był o. Jean Philippe z Wspólnoty św. Jana ewangelisty, duszpasterz prostytutek w Paryżu.

 

Na początku opowiedział o swojej trudnej drodze do powołania kapłańskiego. W wieku 12 lat został wykorzystany seksualnie przez mężczyznę. Później brał narkotyki. Odkrył wiarę w wieku 22 lat podczas pielgrzymki. Obecnie jest kapelanem w jednym z paryskich więzień i prowadzi duszpasterstwo prostytutek w Stowarzyszeniu „Magdalena” w Paryżu. Organizuje też przy swojej parafii „Piątki z sercem”, przyjmując w każdy piątek ok. 150 osób z ulicy - chorych, samotnych, bezdomnych. „Nie dajemy im pieniędzy, ubrań, tylko dwie godziny miłości. Przyjmujemy ich takimi jakimi są, z tym wszystkim co mają w sercach” – opowiadał o. Jean Philippe.

 

„Nie zajmujemy się ubogimi, żeby nam było przyjemnie, tylko idziemy po to, żeby ich kochać, takimi jakimi są, bo Chrystus włożył w nasze serca takie pragnienie” – tłumaczył o. Philippe. Podczas spotkań z ubogimi kapłan przekonał się, że ludzie najbardziej potrzebują ojców, mniej księży, czy profesorów.

 

Sympozjum rozpoczęło się w piątek wieczorem nabożeństwem Drogi Krzyżowej oraz czuwaniem młodzieży pod przewodnictwem bp. koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Miłosz 00:04:30 | 2010-03-07
 Przykład O. Phillippe ukazuje, że Kościół Chrystusa jest żywy i kwitnący.
Takich osób jak O. Jean jest wiele w Kościele, chociażby Ojcowie Enrique i Antonello
ze Wspólnoty Przymierza Miłosierdzia, którzy są z biednymi w brazyliskich fawelach, 
lub O. Baschobora jeżdzący po świecie, służący modlitwą uzdrowienia.
Chwała Bogu, za to, że posyła swoich Synów na żniwo.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook