Zainaugurowano XI edycję Szlachetnej Paczki

Blisko 8 tys. wolontariuszy Szlachetnej Paczki - Dołącz do nich (fot. wiosna.org)
KAI / ad

Ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia Wiosna wraz z wolontariuszami odgwizdał 19 listopada w Krakowie rozpoczęcie XI edycji Szlachetnej Paczki. Jej hasło brzmi "Do przerwy 0:3". Podobne inauguracje odbyły się dzisiaj w 409 rejonach akcji w całej Polsce. W tym roku Szlachetna Paczka pomocą obejmie około 10 tys. rodzin, czyli blisko 50 tys. najbiedniejszych.

Hasłem Szlachetnej Paczki 2011 jest "Do przerwy 0:3", a jej ambasadorem Jerzy Dudek. Hasło to nawiązuje do słynnego finałowego meczu Ligi Mistrzów pomiędzy AC Milan i FC Liverpool. Wówczas drużyna Liverpoolu, w której na bramce stał Jerzy Dudek, do przerwy przegrywała 0:3. Mimo tego w drugiej połowie meczu udało jej się przezwyciężyć złą sytuację i ostatecznie zwyciężyć.

Zdaniem ks. Stryczka wielu ludzi w Polsce przegrywa, ale teraz ogłoszona jest przerwa. "Szlachetna Paczka pomaga zawodnikom w przerwie, aby w drugiej połowie wygrali" - wyjaśnia.

Według niego celem tej akcji jest m.in. przełamanie stereotypu polskiego, że o przegranej pamięta się ludziom do końca życia. "Tysiące wolontariuszy i darczyńców kibicuje osobom ubogim, którzy tracą swoje siły. Razem możemy wygrać ten mecz" - uważa ks. Stryczek.

Na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl uruchomiona została baza rodzin, które czekają na wsparcie. Przez trzy tygodnie każdy będzie mógł wybrać jedną z nich i przygotować paczkę na święta. Akcję można też wesprzeć finansowo poprzez wpłaty na konto akcji lub wysłanie SMS-a.

W tym roku Szlachetna Paczka pomocą obejmie około 10 tys. rodzin, czyli blisko 50 tys. osób. W pomoc zaangażowało się ponad 8 tys. wolontariuszy, a rejony akcji utworzono w 409 miejscach w Polsce.

Szlachetna Paczka to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, realizowana przez Stowarzyszenie Wiosna od 2001 roku. W ubigłym roku dotarła do 8201 ubogich rodzin. Wartość pomocy sięgnęła 10 mln zł. W akcję zaangażowało się ponad 100 tys. darczyńców, a akcję pobłogosławił papież Benedykt XVI.

Wszystkie potrzebne informacje o akcji oraz szczegóły pomocy najbiedniejszym znajdują się na stronie: www.szlachetnapaczka.pl.