Zgoda Kościoła na "likwidację" dwóch świąt

Portugalski Kościół katolicki zgodził się na wykreślenie z kalendarza na 2012 r. dwóch świąt religijnych przypadających w dni robocze. Decyzja episkopatu ma służyć "zwiększeniu produktywności gospodarki", o co zabiega rząd Pedra Passosa Coelho.

 

Biskupi podczas 178. sesji plenarnej Konferencji Episkopatu Portugalii zorganizowanej w Fatimie wyrazili nadzieję, że rząd ze swojej strony zlikwiduje również dwa święta państwowe, co w październiku br. zapowiadał minister gospodarki Alvaro Pereira.

 

- Spodziewamy się, że zgodnie z wcześniejszą deklaracją rządu poza dwoma świętami religijnymi zlikwidowane zostaną również dwa święta państwowe - poinformował ks. Manuel Morujao, rzecznik prasowy episkopatu Portugalii, nie ujawniając jednak, jakie święta religijne staną się dniami roboczymi w 2012 r.

 

Z informacji, do których dotarł dziennik "Jornal de Noticias", wynika, że biskupi zgodzili się, aby dniem roboczym było w przyszłym roku Boże Ciało, przypadające w czwartek 7 czerwca, a także obchodzone w środę 15 sierpnia święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 

Ks. Manuel Morujao dodał, że portugalscy biskupi są gotowi do dalszej współpracy z rządem, lecz mają jednocześnie świadomość, że "zwiększanie produktywności gospodarki poprzez likwidację dni wolnych od pracy nie rozwiąże problemów portugalskiej gospodarki".

 

Portugalia poza sobotami i niedzielami ma czternaście dni świątecznych wolnych od pracy, czyli o jeden więcej od średniej europejskiej.

 

Według szacunków dziennika "Diario de Noticias", każdy dzień wolny od pracy kosztuje portugalską gospodarkę od 34 do 37 mln euro.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Anka 10:17:18 | 2011-11-11
Dwa największe, najważniejsze, najpiękniejsze święta...

Dwa największe święta to Święta Paschalne i Boże Narodzenie... my mamy wolny poniedziałek wielkanocny, a w Wielki Piątek - chodzimy do pracy - bo ilu katolików ma tak naprawdę świadomość, które święta są najważniejsze? A Boże Ciało można przenieść na niedzielę, w wielu krajach tak zrobiono...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~romek 03:14:45 | 2011-11-11
SOJUSZ OŁTARZA Z TRONEM ! KS. BONIECKI & CO WYTRWALE OD 20-TU LAT PRACUJĄ NAD TYM W POLSCE ! 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tytus 23:46:17 | 2011-11-10
No to sobie gospodarkę odratują, że HEY :P

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Karol p. 23:14:52 | 2011-11-10
Na Boże Ciało będą sypać kwiatki w fabrykach ... 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~~ 22:48:49 | 2011-11-10
Dwa największe, najważniejsze, najpiękniejsze święta...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~? 22:42:41 | 2011-11-10
Mamona ponad Bogiem

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?