Co czwarty kleryk w Europie jest Polakiem

Mimo spadku powołań kapłańskich, które widać na przestrzeni ostatnich 10 lat, co czwarty kleryk w Europie to Polak - przypomina krajowy duszpasterz powołań, ks. dr Marek Dziewiecki. Wczoraj "Rzeczpospolita" opublikowała dane statystyczne z 2011 roku, jednak Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań zwraca uwagę, że są one jedynie szacunkowe i niepełne. Pełne i oficjalne dane będą dostępne 19 stycznia 2012 roku.
 

Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat notujemy spadek liczby powołań kapłańskich. Dla przykładu, w roku 2010 na pierwszy rok studiów przyjęto w sumie 851 kleryków do seminariów diecezjalnych i zakonnych, podczas gdy w rekordowym, 2004 roku, przyjęto w Polsce 1501 alumnów na pierwszy rok studiów - przypomina dla KAI ks. dr Dziewiecki. Na koniec 2010 roku liczba alumnów w seminariach diecezjalnych wynosiła 3732, a w seminariach zakonnych - 2285. Obecnie studiuje w polskich seminariach nieco ponad sześć tysięcy alumnów. Dla porównania w roku 2000 było w Polsce 6812 seminarzystów diecezjalnych i zakonnych, a rekordową liczbę kleryków odnotowaliśmy w roku 2004, kiedy to było w Polsce łącznie 7465 seminarzystów.

 

- Mimo spadku liczby seminarzystów w ostatnich latach i tak co czwarty kleryk w Europie to Polak! - podkreśla krajowy duszpasterz powołań. - Pod tym względem nie mamy sobie równych w Europie, co jest związane głównie z tym, że mimo trudności polskie rodziny są silniejsze i lepiej radzą sobie z wychowaniem dzieci niż większość rodzin w Europie Zachodniej. Natomiast spadek liczby powołanych nie wiąże się z tym, że Bóg powołuje mniejszą liczbę młodych mężczyzn do kapłaństwa, lecz że coraz więcej młodych ludzi przeżywa osobisty kryzys i przez to nie dorastają do żadnego powołania - do małżeńskiego też nie.

 

Najważniejszym zadaniem rodziców i księży jest solidne wychowywanie młodego pokolenia, gdyż wtedy będziemy mieli dużo trwałych i szczęśliwych małżeństw, a także wystarczającą liczbę księży, których głównym zadaniem jest troska o małżeństwa i rodziny w swojej parafii - zakończył ks. dr Dziewiecki.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Marta 23:40:51 | 2013-04-27
Nidługo jedynymi klerykami w Europie będą Polacy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ja 20:13:44 | 2011-11-10
spadek liczby powołanych nie wiąże się z tym, że Bóg powołuje
mniejszą liczbę młodych mężczyzn do kapłaństwa, lecz że coraz więcej
młodych ludzi przeżywa osobisty kryzys i przez to nie dorastają do
żadnego powołania - do małżeńskiego też nie

coś w tym jest...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook