Abp Gądecki: Możemy spotkać największą miłość

Do modlitwy o nowych świętych i błogosławionych wezwał dziś w Poznaniu abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. transmitowanej przez TVP Polonia. - Święci uczą nas, że domem rodzinnym Europy jest Kościół - podkreślił metropolita poznański.

 

Wierni archidiecezji poznańskiej w pierwszą niedzielę listopada od kilku lat modlą się o kanonizację błogosławionych i beatyfikację sług Bożych pochodzących z ziemi wielkopolskiej. - Czynimy tak, ponieważ jesteśmy przekonani, że nie wolno nam zaprzepaścić tak wielkiego dziedzictwa duchowego świadków żywej wiary, którzy pozostawili nam wzór życia chrześcijańskiego, stając się prawdziwymi wychowawcami naszej Ojczyzny - mówił abp Gądecki.

 

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zauważył, że ludzie święci na krętych drogach historii stali się prawdziwymi wychowawcami i reformatorami Polaków, którzy nie pozwolili sobie na to, by im zginęły sprzed oczu punkty odniesienia myśli i działania. - Podczas gdy ludzie mali, bez talentu, bez zasad i bez problemów, ale odznaczając się sprytem życiowym posiadają nadzwyczajną zdolność wyjaławiania wszystkiego naokoło siebie oraz pomniejszania wszystkich wartości, święci i błogosławieni przyczynili się do tego, że może się spełnić nasze najgłębsze pragnienie - możemy spotkać największą miłość, czyli Boga - mówił abp Gądecki.

 

Podczas homilii wygłoszonej w poznańskiej katedrze abp Gądecki zauważył także, że święci są jedynymi prawdziwymi reformatorami Kościoła. - To oni, posiadając ostre widzenie złą, odnajdywali je najpierw w sobie samych i tam zaczynali z nim walkę, która stała się dla nich szkołą pokory i miłości - mówił metropolita poznański. - Nie wszyscy dzisiaj o tym pamiętają, dlatego tak dużo talentów, energii, gorliwości marnuje się obecnie na walkę z urojonym lub z rzeczywistym złem, walkę prowadzoną z niecierpliwością i pogardą dla ludzi i struktur Kościoła - dodał abp Gądecki.

 

Zdaniem wiceprzewodniczącego Episkopatu europejski system myślenia, działania oraz wartościowania znalazł się dziś na swojej górze kuszenia, gdzie zostanie poddana próbie wierność prawdom i prawom, którym Europa zawdzięcza swoje istnienie i swój dotychczasowy rozwój. - Święci i błogosławieni uczą nas, że nie wystarczy urodzić się Europejczykiem, do tego tytułu trzeba dorastać przez całe życie, całe myślenie i działanie, kochanie, cierpienie i umieranie, które ubogaca nasz kontynent w ład serca, woli i rozumu - podkreślił abp Gądecki.

 

Nawiązując do ewangelijnej przypowieści o dziesięciu pannach, abp Gądecki zauważył, że święci to "nasze panny roztropne", bo w ich życiu było widoczne stałe dążenie do zaopatrzenia się w oliwę, symbol Ducha Świętego. - Dzięki tej oliwie ich przykład pomaga nam przedzierać się przez zawiłe problemy naszych czasów do prawdy o Bogu, człowieku i świecie - mówił metropolita poznański.

 

Uczestnicy Mszy św. w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła modlili się o kanonizację 19 błogosławionych i kanonizację 13 sług Bożych z archidiecezji poznańskiej. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook