Kiedy beatyfikaca męczenników warmińskich?

KAI / slo

Dziś w Olsztynie uroczyście zakończono diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego 46 męczenników warmińskich II wojny światowej - 34 księży, siostry zakonnej i 11 osób świeckich. Mszy św. o rychła beatyfikacje Sług Bożych przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz, homilię wygłosił abp Wojciech Ziemba.

W słowie podsumowującym prace trybunału diecezjalnego arcybiskup przypomniał, że męczennicy warmińscy byli wierni sobie, nie zrobili nikomu krzywdy, zginęli niewinni i bez żadnego sądu. Zginęli w obronie godności własnej i cudzej, w obronie wiary w Boga. Należy się im ludzki szacunek. Są oni dla nas wyzwaniem i oparciem, przypominają, że stać nas na więcej - mówił abp Ziemba.

Odwołując się do przykładu 46 męczenników warmińskich, którzy zginęli w wyniku działania nieludzkich systemów: nazizmu i komunizmu abp Ziemba w homilii zwrócił uwagę na bohatersko postawę kandydatów na ołtarze, na ich świadectwo wiary i miłości, będące wypełnieniem słów Chrystusa: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich.

Śmierć ich zaskoczyła, nie spodziewali się, że koniec wojny będzie oznaczał kres ich życia. Jesteśmy przekonani, że byli na to przygotowani. W ostatecznym momencie swojego życia nie mieli wątpliwości, jaką podjąć decyzję. Dziękujemy za ich świadectwo Ewangelii, niech będą dla nas słabych przykładem budzącym nadzieję - zakończył metropolita warmiński.

DEON.PL POLECA

Warmiński proces beatyfikacyjny miał za zadanie wykazać męczeński charakter śmierci poszczególnych sług Bożych. Na etapie diecezjalnym zebrano wszystkie możliwe środki dowodowe odnoszące się do życia, działalności, a szczególnie okoliczności śmierci sług Bożych - męczenników. Przesłuchano prawie 200 świadków, którzy posiadali wiedzę na temat poszczególnych kandydatów na ołtarze oraz zebrano liczny materiał dowodowy, szczególnie w formie pisanej.

Proces toczył się cztery lata, a rozpoczęty został 15 września 2007 roku przez abpa Ziembę, metropolitę warmińskiego. Tego dnia został ustanowiony trybunał. Postulatorem procesu był ks. dr Janusz Ostrowski, w pracach służyli mu pomocą także liczni wicepostulatorzy. Natomiast delegatem biskupa, mającym za zadanie zebranie całego materiału dowodowego, został wyznaczony ks. dr Lucjan Świto. Podczas toczącego się procesu została powołana komisja biegłych historyków pod przewodnictwem ks. prof. Andrzeja Kopiczko oraz komisja teologiczna pod przewodnictwem ks. bpa Jacka Jezierskiego. Proces nadzorował promotor sprawiedliwości, ks. dr Tadeusz Marcinkowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kiedy beatyfikaca męczenników warmińskich?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.