"Nadzieją dla Europy jest Chrystus i rodzina"

Nadzieją dla Europy jest Chrystus i wielodzietne rodziny - powiedział Marek Jurek podczas sesji naukowej w ramach XVII Colloquia Torunensia w Toruniu. To w Europie ukuto podstawy do międzynarodowego dialogu i współpracy.

 

Bez zaangażowania państw Europy współczesny uniwersalizm polityczny byłby niemożliwy. Ale by powrócić do dawnej świetności, stary kontynent musi otworzyć się na życie, na rodziny.


Marek Jurek zaznaczył, że cywilizacja europejska jest związana nierozerwalnie z Ewangelią. Europa chrześcijańska dała nadzieję światu. Polityk podkreślił, że także dziś cały czas chrześcijanie prześladowani na całym świecie oczekują tej nadziei od mieszkańców Europy. - Europa dała światu chrześcijaństwo, a więc dała nadzieję. Nie ma bowiem nadziei tam, gdzie nie ma Chrystusa - zaznaczył prelegent.

 

Jego zdaniem, XX wiek to zmierzch Europy. Ten proces "kurczenia się" Europy rozpoczął się od dwóch wojen, które są nazywane "samobójstwem" cywilizacji europejskiej. - Czy jest szansa, że Europa będzie dawała światu wartości duchowe? Czy będzie miała orędzie, które warto światu pokazać? - pytał prelegent. W odpowiedzi nawiązał do adhortacji Jana Pawła II "Ecclesia in Europa" zaznaczając, że papież podkreślał, że Europa jest przeniknięta lękiem przed przekazywaniem życia, co prowadzi do odrzucenia go oraz do kryzysu życia duchowego. Kryzys ten wynika z relatywizowania prawdy.

 

Marek Jurek wskazywał za bł. Janem Pawłem II na znaki nadziei dla Europy. Jeżeli stary kontynent chce powrócić do dawnej świetności, musi otworzyć się na życie. Nadzieją dla Europy są wielodzietne rodziny. Otwarcie na życie i radosne przyjmowanie go pozwala przedłużyć życie pokoleń.

 

Innym znakiem nadziei jest niewątpliwie odzyskanie niepodległości przez państwa Europy Środkowowschodniej. Jest to pierwszy krok ku odnowie.

 

Problemem jest nie docenianie tego faktu i niewłaściwe korzystanie z tej wolności. - Najważniejszą nadzieją, na której trzeba się opierać, jest Jezus Chrystus. Europa musi nauczyć się budować swoją przyszłość w spotkaniu z orędziem i Osobą Jezusa Chrystusa- zakończył swoje wystąpienie Marek Jurek.

 

Colloquia Torunensia 2011 rozpoczęły się 4 listopada na Zamku Bierzgłowskim. Podczas zamkniętego spotkania odbyły się rozmowy przedstawicieli wyznań chrześcijańskich obecnych w Toruniu. Drugi dzień obrad odbywa się w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu. Wśród prelegentów są: s. Małgorzata Chmielewska oraz bp Andrzej Czaja.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook