Szkoła Nowej Ewangelizacji w diecezji płockiej

Bp Piotr Libera powołał do istnienia Szkołę Nowej Ewangelizacji Diecezji Płockiej pw. św. Łukasza Ewangelisty. Celem szkoły będzie kształcenie w diecezji ewangelizatorów.


- Powołanie Szkoły Nowej Ewangelizacji w diecezji płockiej jest odpowiedzią na wezwanie czasów, w których żyjemy i gdzie coraz częściej dostrzega się tendencje do życia bez Boga - powiedział KAI bp Piotr Libera. - Włączamy się tym samym w polski nurt Szkół Nowej Ewangelizacji, które funkcjonują w innych diecezjach, zakonach itd. Zależy nam, aby podstawowy przekaz Dobrej Nowiny, że jest Bóg, i że jest On Panem życia, dotarł do jak największej liczby wierzących i zaowocował osobistym spotkaniem z Jezusem Chrystusem - podkreślał biskup płocki.

 

Dodał również, że decyzja o utworzeniu w diecezji płockiej SNE współbrzmi z intuicjami ostatnich papieży: bł. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, który zapowiedział już synod dotyczący Nowej Ewangelizacji na jesień 2012 roku.

 

Jak zapisano w dekrecie powołującym SNE DP pw. św. Łukasza Ewangelisty, głównym zadaniem szkoły będzie "formacja ewangelizatorów dla dzieła nowej ewangelizacji w Kościele lokalnym". W swej działalności SNE będzie kierować się przepisami statutu oraz wskazaniami biskupa diecezjalnego. Kierownictwo i członków szkoły powierzono opiece Maryi - Gwieździe Nowej Ewangelizacji.

 

- SNE jest programem pastoralnym, który ma na celu kształcenie ewangelizatorów i formatorów ewangelizatorów - wyjaśnia dr Iwona Zielonka, dyrektor SNE DP pw. św. Łukasza Ewangelisty. - Stanowi ją grupa osób, które posługują w Kościele m.in. poprzez kursy ewangelizacyjne i rekolekcje. Szkołę tworzą osoby świeckie i kapłani. Obecnie w jej skład wchodzi ponad dwadzieścia osób z różnych wspólnot, działających w diecezji płockiej - mówi dr Zielonka.

 

Program kursów ewangelizacyjnych obejmuje całościową formację osoby: od osobistej decyzji wyboru chrześcijaństwa jako stylu życia, po formację biblijną, pastoralną, homiletyczną, liturgiczną, wspólnotową. Szkoła będzie uczyć, jak w prosty sposób głosić współcześnie Ewangelię, tak, aby słowo Boże dotarło do każdego człowieka. Kursy SNE mają na celu tworzenie wspólnot w parafii, która z kolei stawać się będzie miejscem pogłębionego formowania wiary, wzrostu religijnego i ewangelizacji na zewnątrz.

 

Asystentem kościelnym SNE DP pw. św. Łukasza Ewangelisty został ks. Rafał Pabich.

 

W Polsce działa już ponad 20 Szkół Nowej Ewangelizacji m.in. w Bielsku-Białej, Poznaniu, Przemyślu. Pierwsza SNE, która dała początek wielu innym szkołom na całym świecie powstała w 1980 r. w Meksyku. W Polsce pierwsza SNE została założona w 1994 r. w Kielcach. Ich program formacyjny jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji. Papież w wygłoszonym w 1983 r. na Haiti przemówieniu stwierdził, że nowa ewangelizacja powinna być "nowa w zapale, w metodach i w środkach wyrazu".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Krzysztof 14:40:02 | 2011-11-07
 Sne jest wspolnotą,ktorej czlonkowie udzielaja sie spolecznie,ich praca jest odpowiedzia na nakaz ewangelizacyjny Jezusa :"Idźcie więc i Czyńcie uczniów ze wszystkich narodów" Mt 28,19 Wszystko jest czynione w wolności i z potrzeby serca.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~x 12:15:35 | 2011-11-04
Nowa Szkoła, bo trzeba zapewnić miejsce pracy dla kilku swoich ludzi!

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?