Wytyczne Kościoła dla wyborców katolickich

KAI / psd

Kościół katolicki Anglii i Walii zamierza zachęcić wyborców do obrony rodziny, wolności religijnej oraz wartości tradycyjnych. Jutro rozpocznie się tam dystrybucja najnowszego dokumentu społecznego episkopatu w związku z mającymi się odbyć w tym roku nad Tamizą wyborami parlamentarnymi. Jest on zatytułowany: „Wybierając dobro wspólne”.

Z treścią wytycznych zapoznała się już brytyjska prasa. Zdaniem „The Sunday Telegraph” dokument wyraża poparcie dla Partii Konserwatywnej, przekonuje do ponownego ożywienia polityki, przestrzega, aby religii nie ograniczać jedynie do aktów pobożnościowych oraz podkreśla potrzebę ochrony swobody wyrażania wiary.

Gazeta przypomina, że w ostatnim okresie doszło do napięć między wysokiej rangi przedstawicielami Kościoła a rządem odnośnie do ustawodawstwa, które zagraża wolności religijnej. Słowa biskupów podkreślające znaczenie małżeństwa odbiera ona jako poparcie dla linii konserwatystów, wspierających wspólnoty małżeńskie oraz dystansowanie się wobec laburzystów, utrzymujących jakoby dla szczęścia rodzinnego nie było istotne, czy rodzice są małżonkami. Natomiast cytowani przez gazetę przedstawiciele Kościoła zaznaczają, że pragną przedstawić zasady ogólne, nie odnosząc ich do programów konkretnych ugrupowań politycznych.

Londyński „The Times” określa dokument episkopatu jako centro-lewicowy w dziedzinie ekonomicznej, zaś konserwatywny w odniesieniu do kwestii społecznych, takich jak małżeństwo, edukacja i troska o osoby starsze. Biskupi apelują w nim o zapewnienie wolności religijnej w okresie wyjątkowo silnej kampanii laicystycznej. Ich dokument może też być postrzegany jako przestroga dla liberalnego stanowiska konserwatystów w odniesieniu do pewnych kwestii moralnych, jak na przykład homoseksualizmu.

DEON.PL POLECA

Elektorat katolicki, szacowany na ok. 5 mln osób najprawdopodobniej zadecyduje o wyniku tegorocznych wyborów parlamentarnych nad Tamizą – uważają obydwa dzienniki.

W Wielkiej Brytanii rozpisania nowych wyborów musi dojść do czerwca 2010 roku. Prawo tego kraju określa, że maksymalna kadencja parlamentu nie może wynosić więcej niż 5 lat. Owe 5 lat upływa właśnie w czerwcu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wytyczne Kościoła dla wyborców katolickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.