Abp Nowak modlił się za zmarłych biskupów

Za zmarłych biskupów częstochowskich modlił się 2 listopada abp Stanisław Nowak. Mszę św. w intencji bp. Teodora Kubiny, bp. Zdzisława Golińskiego, bp. Stanisława Czajki i bp. Stefana Bareły metropolita częstochowski celebrował rano w krypcie Archikatedry pw. Świętej Rodziny.


Mszę św. z abp. Nowakiem koncelebrowali m.in. ks. inf. Marian Mikołajczyk, kanclerz Kurii Metropolitalnej, ks. prał. Stanisław Gębka proboszcz parafii archikatedralnej i ks. prał. Andrzej Przybylski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. W Mszy św. uczestniczyli m.in. członkowie rodziny bp. Stefana Bareły, trzeciego biskupa ordynariusza częstochowskiego.

 

Abp Nowak podkreślił, że "liturgia Dnia Zadusznego jest dla Kościoła pielgrzymującego". Wskazał na postać Hioba, który "w sytuacji cierpienia wyznaje, że Boga zobaczył".

 

Metropolita częstochowski odniósł się również do tajemnicy Zmartwychwstania. - Każdy z nas musi sobie powiedzieć: owszem umrę, ale zmartwychwstanę, bo On zmartwychwstał - mówił abp Nowak.

 

- Zmartwychwstanie wszystkich bardzo kosztowało Boga Syna. Była wpierw męka, śmierć i pogrzeb - kontynuował hierarcha. Kaznodzieja podkreślił, że dzisiejsza liturgia "uczy nas i mówi nam o ufności w Miłosierdzie Boże". - Słowa Chrystusa "Ojcze, w twoje ręce oddaję ducha mego" to akt najwyższej ufności. Żyć trzeba męką, śmiercią i Zmartwychwstaniem, by spokojnie powiedzieć: "Ojcze, w twoje ręce oddaję ducha mego" - mówił abp Nowak.

 

Również 2 listopada metropolita częstochowski poprowadził modlitwę w krypcie kościoła rektorskiego pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu "Kule". Abp Nowak modlił za zmarłych biskupów pomocniczych, a także za zmarłych księży z kapituły częstochowskiej.

 

Na zakończenie Dnia Zadusznego abp Nowak będzie przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny za zmarłych diecezjan.

 

W archikatedrze św. Rodziny spoczywają doczesne szczątki czterech biskupów częstochowskich: bp Teodora Kubiny, bp Zdzisława Golińskiego, bp Stefana Bareły oraz bp Stanisława Czajki.

 

Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim po powołaniu diecezji w 1925 r. W swoim nauczaniu, zgodnie z biskupim zawołaniem "Misereor super turbam" ("Żal mi ludu") wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym, szczególnie działalności Akcji Katolickiej. Był w 1926 r. założycielem tygodnika "Niedziela". Zmarł 13 lutego 1951 r.

 

Bp Zdzisław Goliński był ordynariuszem częstochowskim w latach 1951-63. W swoim zawołaniu biskupim umieścił krzyż i słowa: "Crux victoria". Na prośbę bp. Golińskiego Stolica Apostolska ustanowiła Kapitułę Katedralną. Pod jego przewodnictwem odbył się w dniach 28 i 29 września 1954 r. I Synod Diecezji Częstochowskiej.

 

Bp Stefan Bareła był ordynariuszem częstochowskim w latach 1964-1984. W swoim herbie biskupim miał zawołanie "Veritati et Caritati" ("Prawdzie i Miłości"). W czasie pasterskiej posługi wiernie i konsekwentnie wprowadzał w diecezji postanowienia Soboru Watykańskiego II. Musiał również zmagać się z władzami komunistycznymi PRL. Odważnie bronił dostępu do Jasnej Góry dla pielgrzymów, który władze komunistyczne chciały ograniczyć, a nawet zlikwidować, budując specjalne tunele i przejścia podziemne oddzielające Aleję Najświętszej Maryi Panny od Jasnej Góry. Bp Bareła był również orędownikiem wznowienia działalności tygodnika "Niedziela", który z nakazu władz PRL nie mógł się ukazywać od 1953 r. Zmarł 12 lutego 1984 r.

 

Bp Stanisław Czajka mianowany został biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej w 1944 r. W herbie biskupim miał wizerunek krzyża z ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie na tle palącego się Wielunia i zbombardowanej w dniu l września 1939 r. kolegiaty w Wieluniu oraz hasło "Mihi vivere Christus" (Dla mnie żyć to Chrystus). Zmarł w dniu 4 lipca 1965 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?