"Kaplica szpitalna jest ważnym miejscem"

Niezwykle ważnym miejscem dla szpitala, miejscem duchowego uzdrowienia nazwał kaplicę szpitalną abp Stanisław Gądecki. 26 października metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w kaplicy pw. NMP Matki Kościoła znajdującej się w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu, z okazji 30. rocznicy jej poświęcenia.


Podczas liturgii, której metropolita poznański przewodniczył w kaplicy pw. NMP Matki Kościoła powstałej w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu z inicjatywy NSZZ "Solidarność" Zakładów Hipolita Cegielskiego, poświęcił także nowe tabernakulum i udzielił sakramentu bierzmowania jednej z chorych.

 

Eucharystię koncelebrowali m.in. księża zmartwychwstańcy wraz ze swoim prowincjałem ks. Wiesławem Śpiewakiem, którzy pełnią posługę duszpasterską w tym szpitalu oraz archidiecezjalny duszpasterz "Solidarności" i ludzi pracy ks. kan. Tadeusz Magas. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele władz szpitala, jego personel i pacjenci.

 

W wygłoszonej homilii abp Gądecki podkreślił wielkie znaczenie, jakie ma kaplica szpitalna, bowiem "uzdrowienie duchowe jest ważniejsze od leczenia fizycznego" i ułatwia to drugie.

 

"Kaplica szpitalna jest miejscem duchowego uzdrowienia, gdzie człowiek powinien modlić się o swoje zdrowie" - zaznaczył kaznodzieja. Natomiast w sytuacji, kiedy nie ma szans na wyleczenie, jest ona miejscem, w którym można na modlitwie dojść do rozeznania, że "zło, które nas dotyka nie jest bezużyteczne", ale ofiarowane Bogu i przeżywane w jedności z cierpieniem Chrystusa może pomóc światu odnaleźć drogę zbawienia.

 

Abp Gądecki wyjaśnił również, że właśnie poprzez doświadczenia życiowe, zwłaszcza te trudne, do których z pewnością należą choroba i cierpienie, "uczymy się tego, czym jest nasza własna droga zbawienia, którą zmierzamy ku Chrystusowi".

 

Równocześnie kaznodzieja podziękował całemu personelowi szpitala za ich ofiarną służbę chorym, przez którą, wraz z osobami opiekującymi się swoimi chorymi w domach, biorą oni udział "w samarytańskiej służbie całego Kościoła". Zachęcił także do modlitwy za tych wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tutejszej kaplicy.

 

Po Mszy św. abp Stanisław Gądecki poświęcił również Oddział Intensywnej Terapii Centrum Medycznego HCP oraz odwiedził chorych na Oddziale Chemioterapii.

 

Centrum Medyczne HCP mieszczące się przy ul. 28 Czerwca 1956 Roku na poznańskiej Wildzie powstało po prywatyzacji samodzielnego, publicznego szpitalu istniejącego przy Zakładach "Cegielskiego". Była to zresztą pierwsza w kraju prywatyzacja tego typu placówki.

 

Początki szpitala związane są z mającymi ponad 150-letnią tradycję poznańskimi Zakładami Hipolita Cegielskiego, tymi samymi, z których w czerwcu 1956 r. wyszli na ulice miasta robotnicy domagający się chleba, wolności i Boga, rozpoczynając krwawe wydarzenia tzw. Poznańskiego Czerwca, nazywanego też Powstaniem Poznańskim.

 

Zakłady te już od początku istnienia zatrudniały lekarzy do opieki medycznej nad swoimi pracownikami. W latach 50. ub. w. istniała tu przyzakładowa poradnia, a w latach 70. utworzono szpital z dwoma oddziałami: chirurgicznym i wewnętrznym.

 

6 października 1981 r. ówczesny metropolita poznański abp Jerzy Stroba poświęcił kaplicę pw. NMP Matki Kościoła w tutejszym szpitalu. Uroczystość tę poprzedziła uchwała Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" H. Cegielski Poznań z dnia 11 lutego 1981 r., w której stwierdziła ona pilną potrzebę zaadoptowania jednego z pomieszczeń tutejszego Przemysłowego Zakładu Opieki Zdrowotnej na kaplicę.

 

Potem nastąpiły wielomiesięczne starania i uzgodnienia z władzami, zakończone ostatecznie sukcesem - ustanowieniem kaplicy, która przetrwała także trudny czas stanu wojennego.

 

Obecnie Centrum Medyczne HCP jest nowoczesną placówką świadczącą usługi medyczne na najwyższym poziomie. Wśród swoich oddziałów posiada m.in. Szpitalny Oddział Ratunkowy i Oddział Chirurgii Onkologicznej oraz prawie trzydzieści poradni specjalistycznych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook