Watykan: nowy ambasador Holandii

Watykan: nowy ambasador Holandii
(fot. CTV)
PAP / wm

"Wolność religijna jest zagrożona nie tylko przez ograniczenia prawne w niektórych częściach świata, lecz przez mentalność antyreligijną w wielu społeczeństwach, nawet tych gdzie wolność religijna jest chroniona przez prawo" - stwierdził papież przyjmując nowego ambasadora Holandii przy Stolicy Apostolskiej. Ojciec Święty zachęcił też rząd tego kraju do zwalczania narkomanii i prostytucji. Zaznaczył, że Kościół będzie zawsze apelował do ludzi, by dążyli do tego, co jest zgodne ze sprawiedliwością i prawym rozumem, a przeciwstawiali się temu co jest z nimi sprzeczne.

Benedykt XVI podkreślił specyficzny charakter relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, która prowadzi swe działania nie na podstawie konfesyjnej czy pragmatycznej, lecz powszechnych zasad, które są tak realne jak elementy fizyczne środowiska przyrodniczego. "Działając jako głos, tych którzy nie mogą się wypowiadać i broniąc praw bezbronnych, w tym ubogich, chorych, nienarodzonych, osób starszych, członków grup mniejszościowych, które są niesprawiedliwie dyskryminowane Kościół nieustannie dąży do krzewienia naturalnej sprawiedliwości, gdyż jest to jego prawem i obowiązkiem" - zaznaczył papież.

DEON.PL POLECA




Ojciec Święty przyznał, że katolicy nie zawsze żyją zgodnie z nauczaniem Kościoła. Mimo to musi on nieustannie wzywać wszystkich ludzi, by dążyli do tego, co jest zgodne ze sprawiedliwością i prawym rozumem, a przeciwstawiali się temu co jest z nimi sprzeczne. Wyraził przekonanie, że istnieje możliwość owocnej współpracy Holandii i Stolicy Apostolskiej w wielu dziedzinach, w tym ochrony ludzkiej godności. W tym kontekście podkreślił konieczność promowania wolności religijnej. "Jest ona zagrożona nie tylko przez ograniczenia prawne w niektórych częściach świata, lecz przez mentalność antyreligijną w wielu społeczeństwach, nawet tych gdzie wolność religijna jest chroniona przez prawo" - stwierdził papież.

 

Benedykt XVI wyraził też uznanie dla kroków podejmowanych przez władze holenderskie, by przeciwstawiać się narkomanii i prostytucji. Zauważył, że choć przez długi okres Holandia walczyła szczególnie o wolność jednostek, to jednak należy przeciwstawiać się decyzjom powodującym krzywdę jednostce i społeczeństwa jako całości. Zachęcił do wnikliwego rozeznawania, czy to co postrzegane jest jako prawo, jest zgodne z naturalnymi zasadami etycznymi.

Nowy ambasador Holandii przy Stolicy Apostolskiej, Joseph Weterings ma 61 lat i od roku 1977 pracuje w holenderskiej dyplomacji. Był między innymi ambasadorem w Libii i Zimbabwe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: nowy ambasador Holandii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.