Apel papieża o harmonię między rodziną a pracą

W obecnym okresie kryzysu gospodarczego i społecznego niezbędna jest "nowa harmonijna synteza między rodziną a pracą" - powiedział Benedykt XVI w przemówieniu do uczestników spotkania Fundacji "Centesimus Annus pro Pontifice". Przyjął ich na audiencji 15 października w Watykanie.

 

"Wzorzec rodziny, wypływający z logiki miłości i daru, winien nabrać wymiaru powszechnego" - uważa papież. Przypomniał, że to w rodzinie uczymy się, "jak prawidłowa postawa życiowa w środowisku społecznym, a także w świecie pracy, gospodarki, przedsiębiorczości, winna być prowadzona przez caritas - miłość".

 

W tym kontekście Ojciec Święty wskazał na nowy sposób postrzegania sprawiedliwości społecznej. Nie może się ona wyczerpywać do "dawania, aby mieć" czy też do "dawania z obowiązku", ale "aby była to prawdziwa sprawiedliwość, konieczne jest łączenie bezinteresowności i solidarności".

 

Nawiązując do obecnej trudnej sytuacji gospodarczej, papież zaznaczył, że "nie jest zadaniem Kościoła określanie dróg wychodzenia naprzeciw trwającemu kryzysowi". "Chrześcijanie mają jednak obowiązek ujawniania zła, świadczenia i potwierdzania swoim życiem wartości, na których opiera się godność osoby oraz wspierania tych form solidarności, które sprzyjają dobru wspólnemu, aby ludzkość stawała się coraz bardziej rodziną Bożą" - podkreślił Benedykt XVI.

 

Fundację "Centesimus Annus - Pro Pontifice" powołał do życia 5 czerwca 1993 Jan Paweł II w celu współpracy przy badaniu i szerzeniu chrześcijańskiej nauki społecznej tak, jak przedstawia ją encyklika tegoż papieża "Centesimus annus" z 1 maja 1991. W szczególności Fundacja szerzy wśród przedsiębiorców wysokiej klasy i osób zaangażowanych w różne działania w społeczeństwie znajomość katolickiej nauki społecznej i informacje o działalności Stolicy Apostolskiej, popiera inicjatywy na rzecz rozwijania obecności i dzieł Kościoła w różnych warstwach społecznych oraz propaguje gromadzenie środków na wspieranie działalności Stolicy Świętej.

 

Przewodniczącym tej organizacji, mającej siedzibę w Watykanie, jest dr Domingo Sugranyes Bickel a sekretarzem generalnym - dr Massimo Gattamelata.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 15:44:46 | 2011-10-18
MODLITWA Bł. JANA PAWŁA II ZA RODZINY
 
Boże, od którego pochodzi wszelkie ojcostwo w niebie i na ziemi, Ojcze, który jesteś Miłością i życiem - spraw, aby każda ludzka rodzina na ziemi, przez Twego Syna, Jezusa Chrystusa narodzonego z Niewiasty, i przez Ducha Świętego stawała się prawdziwym przybytkiem życia i miłości dla coraz to nowych pokoleń.

Spraw, aby Twoja łaska kierowała myśli i uczynki małżonków ku dobru ich własnych rodzin i wszystkich ludzi na świcie.

Spraw, aby młode pokolenie znajdowało w rodzinach mocne oparcie dla swego człowieczeństwa i jego rozwoju w prawdzie i miłości.

Spraw, aby miłość umacniana łaską Sakramentu Małżeństwa okazywała się mocniejsza od wszelkiej słabości i kryzysów, przez jakie nieraz przechodzą nasze rodziny.Spraw wreszcie - błagamy Cię o to za pośrednictwem Świętej Rodziny z Nazaretu - ażeby Kościół wśród wszystkich narodów ziemi mógł owocnie spełniać swe posłannictwo w rodzinach i przez rodziny.

Przez Chrystusa Pana naszego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem na wieki wieków.

Amen.
.


.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?