Bp Ryś szefem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

Bp Grzegorz Ryś został dziś przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, który działać będzie w ramach Komisji KEP ds. Duszpasterstwa. Biskup pomocniczy krakowski został wybrany podczas 356. zebrania plenarnego Episkopatu, które obraduje w Przemyślu.

 

W Zespole ds. Nowej Ewangelizacji - jak poinformował KAI abp Stanisław Gądecki - znajdą się przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich: Ruchu Światło-Życie, Odnowy w Duchu Świętym, Neokatechumenatu i Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Ks. Grzegorz Ryś został 16 lipca br. mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a 28 września przyjął święcenia biskupie. Od września ubiegłego roku stał na czele Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Ks. prałat Grzegorz Ryś (ur. 1964) święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, w 1994 r. obronił pracę doktorską pt. "Średniowieczna pobożność ludowa na ziemiach polskich. Próba typologii". W 2000 r. obronił pracę habilitacyjną pt. "Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby Wielkiej Schizmy".

Od 1 września 2007 r. pełni funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Jest też kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie. We wrześniu 2010 r. mianowano go przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych

Pracował jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II w TVP i Polskim Radiu. Współorganizował czuwania po śmierci Papieża-Polaka. Pracował też w komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Jest członkiem zespołu redakcyjnego "Tygodnika Powszechnego". Publikuje regularnie w "Znaku", "Analecta Cracoviensia", "Tygodniku Powszechnym" i "Przewodniku Katolickim". Jest promotorem i recenzentem wielu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych. Jest autorem wielu książek, w tym głośnej i szeroko recenzowanej "Inkwizycji", czy opracowania historycznego "Celibat".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~stokrotka 17:27:57 | 2011-10-18
Dla  nas wielka radość.
Ks. biskupie nie jesteś sam, w Nim Twoja siła, 
Nie jesteś sam,
jest z Tobą nasza modlitwa, jałmużna i post.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cm 20:10:55 | 2011-10-15
 Przepraszam za bła w poprzedniej wypowiedzi. Powinno być "powierza", a nie "powieża".

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cm 20:06:57 | 2011-10-15
Bogu niech będą dzięki, że wybrano Kogoś Kto rozumie czym jest ewangelizacja. Że to nie jest szukanie wrogów, dzielenie na prawdziwych ... i  nieprawdziwych ..., budzenie lęków i fobii, faryzejskie mniemanie o sobie, że się jest bezgrzesznym i świętym, jedynym, a inni to źli i podli. Który wie, że ewangelizacja to odważne głoszenie Jezusa Chrystusa, każdemu, szczególnie zagubionemu lub temu, który daleko jest od niego, to zauważenie Jezusa w każdym człowieku, w nieprzyjaciołach. Bogu niech będą dzięki, że Kościół w Polsce się budzi i powieża ważne funkcje ludziom, którzy nie będą bałwochwalczo wysławiać dzieł przez siebie stworzonych, ale zapominając o sobie będą służyć Jezusowi.    

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marek 15:44:27 | 2011-10-15
Ks. bp. Grzegorz Ryś jest bardzo miłym i bezpośrednim człowiekiem. Oby takim pozostał.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?