Apel o wybór uczciwych posłów i senatorów

Można odróżnić kandydatów kompetentnych i uczciwych od takich, którzy głosząc obłudnie wzniosłe wartości, swoim postępowaniem im zaprzeczają, szkodząc dobru wspólnemu i związanemu z nim dobru osobowemu wielu obywateli, a także takich, którzy otwarcie głoszą programy pozostające w wyraźnej sprzeczności z Dekalogiem - uważają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim.

 

W przeddzień wyborów parlamentarnych Rada Społeczna wydała oświadczenie w sprawie wolności i odpowiedzialności.


Członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim apelują o udział w zbliżających się wyborach, ponieważ "nieuprawnione stają się narzekania, czy nawet protesty polityczne ludzi, którzy nie uczestniczyli w wyborach powszechnych lub uczestnicząc głosowali w sposób nieodpowiedzialny".

 

Oświadczenie Rady Społecznej dotyka zagadnienia wolności i odpowiedzialności wspólnotowej i indywidualnej. "Im więcej spraw zależy od decyzji poszczególnych osób, tym bardziej zwiększa się zakres ich odpowiedzialności. Dotyczy to na przykład problemów zawodowych, dbałości o zdrowie, wykształcenie własne i członków najbliższej rodziny, egzystencji materialnej oraz rozwoju duchowego" - przypominają członkowie Rady.

 

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim zwraca uwagę na odpowiedzialność związaną z decyzjami odnoszącymi się do zasad moralnych. "Słuszne są sprzeciwy przeciwko uchwalaniu praw nie uwzględniających uniwersalnych zasad moralności chrześcijańskiej. Dotyczy to między innymi działań niektórych sił politycznych zmierzających do legalizacji przerywania życia nienarodzonych dzieci, zapłodnienia metodą "in vitro", eutanazji, zrównania związków homoseksualnych ze związkami małżeńskimi" - podkreślają członkowie rady w opublikowanym dziś oświadczeniu.

 

Zdaniem członków rady, "próby wprowadzenia do prawa podobnych rozwiązań domagają się moralnego protestu. Za mało jednak mówi się o odpowiedzialności osobistej osób, które dobrowolnie, bez przymusu prawnego, chcą korzystać z takiego prawa".

 

Dlatego "wzrasta odpowiedzialność człowieka, który może sam podejmować decyzje kierując się swoją wolną wolą i właściwie ukształtowanym sumieniem, bez względu na obowiązujące prawo, polityczną poprawność, czy dyscyplinę partyjną". Członkowie Rady, w kontekście stosowania dyscypliny partyjnej w głosowaniach dotyczących treści etycznych przypomnieli, że zasługa parlamentarzysty głosującego zgodnie z sumieniem "jest zapewne znacznie większa, aniżeli tego, którego przyzwoite zachowania są wymuszane, często wbrew jego woli".

 

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim przypomina, że "odpowiedzialność indywidualna ma także swoje skutki zbiorowe". "Sumowanie się licznych zachowań indywidualnych wywołuje skutki odnoszące się do większych grup społecznych lub nawet całego narodu i państwa. Chodzi tu na przykład o rozpowszechnione postawy pro lub antyspołeczne, relatywizowanie prawa do życia, o stosunek do alkoholizmu, narkomanii, zachowań homoseksualnych, poszanowanie cudzej własności, czy nawet stosunek do całego Dekalogu" - podkreślają członkowie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim.

 

Zdaniem Rady "odpowiedzialność osobowa i wspólnotowa powinny stanowić jedną z moralnych podstaw ładu demokratycznego. Leży to w interesie zarówno Państwa, jak i poszczególnych ludzi". "W ustrojach demokratycznych, w których osobista wolność ma szczególnie wysoką wartość, znacznie zwiększa się odpowiedzialność osobowa każdego człowieka za decyzje, które może on swobodnie podejmować bez przymusu prawnego" - zauważają członkowie rady.

 

Rada Społeczna przy Arcybiskupie Metropolicie Poznańskim istnieje od 2002 roku. Członkowie rady reprezentują różne środowiska życia naukowego, kulturalnego i społecznego Wielkopolski. Oświadczenie rady w sprawie wolności i odpowiedzialności zaprezentował dziennikarzom na konferencji prasowej znany konstytucjonalista, prof. Wojciech Łączkowski.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Racja 20:26:45 | 2011-10-04
 To jest wywieranie nacisku na wyborców. W XXI w. każdy ma swój rozum i umie dokonać samodzielnie wyboru obserwując poczynania kościoła.i 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~latarnik 15:51:44 | 2011-10-04
latarnik.info  

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~veritas 13:03:24 | 2011-10-04
www.michalkiewicz.pl/tekst.php

I tyle w tym temacie.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook