2. dzień Kongresu Bożego Miłosierdzia

2. dzień Kongresu Bożego Miłosierdzia
(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
Radio Watykańskie / drr

Centralnym punktem drugiego dnia Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia w Krakowie była Msza odprawiona przez kard. Stanisława Ryłkę. To właśnie na zakończenie tej liturgii uczestnicy połączyli się z Watykanem, odmawiając wraz z Benedyktem XVI Anioł Pański. W homilii przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich mówił o tajemnicy łagiewnickiego sanktuarium, dokąd przybywają tysiące pielgrzymów, doświadczając Bożego przebaczenia.

Odwołując się do liturgicznych tekstów z dzisiejszej niedzieli, mówiących o trosce, jaką Bóg roztacza nad swoją winnicą, kard. Ryłko nazwał sanktuarium Bożego Miłosierdzia "jedyną w swoim rodzaju szkołą nadziei". A nadzieja, mimo postępu naukowego i technicznego, wystawiona jest na ryzyko lęku przed przyszłością i utraty sensu teraźniejszości.

- Świat dzisiejszy, który cierpi na erozję nadziei, bardzo potrzebuje apostołów, czyli autentycznych świadków Bożego miłosierdzia. Kim oni są? Czym się odznaczają? Przede wszystkim są to ludzie, którzy sami w swoim życiu spotkali miłosiernego Chrystusa i pozwolili, aby dotknął ich osobiście, aby przemienił ich życie... I od tej pory czują się wewnętrznie przynagleni, aby dawać o tym świadectwo wobec bliźnich. Apostołowie Bożego Miłosierdzia są odważnymi głosicielami orędzia, które tutaj w Łagiewnikach wzięło swój początek. Nowa ewangelizacja, o której dzisiaj tyle się mówi, to nic innego jak otwieranie ludzkich serc na przyjęcie daru miłości miłosiernej - mówił watykański purpurat.

Kard. Ryłko wyjaśnił, że apostolat Bożego Miłosierdzia to nie tylko głoszenie tego boskiego przymiotu, ale uczynienie z miłosierdzia stylu życia. Życzył, aby obecny kongres pozwolił pomnożyć liczbę głosicieli Bożego Miłosierdzia wobec współczesnego świata.

DEON.PL POLECA

Pewną niespodzianką związaną z kongresem stał się postulat ogłoszenia św. Siostry Faustyny doktorem Kościoła. Choć mówiono na ten temat jeszcze przed spotkaniem w Łagiewnikach, to sprawa stała się głośna po zakończeniu niedzielnej liturgii w sanktuarium. Ogłoszono wtedy zbiórkę podpisów pod przesłaniem końcowym kongresu do Ojca Świętego, a w tekście znalazł się wspomniany postulat.

Temu tematowi poświęcono sporo miejsca podczas konferencji prasowej zaraz po liturgii. Wzięli w niej udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz oraz wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu, ks. Jan Machniak. Metropolita krakowski zaznaczył, że prośba ta jest wynikiem głosów wielu wiernych, jakie napływały z różnych stron. Dodał, że zdaje sobie sprawę, iż jest to dopiero początek pewnego procesu w Kościele i nie można spodziewać się w tej sprawie pośpiesznych decyzji. Z kolei ks. Machniak stwierdził, że postulat ogłoszenia św. Faustyny doktorem Kościoła bazuje na poprzednich precedensach, jak w przypadku śś. Katarzyny Sieneńskiej i Teresy od Dzieciątka Jezus, gdzie proste kobiety odkrywały niezwykle głębokie prawdy nadprzyrodzone, wpływając na duchowość i życie Kościoła. Dlatego ważne jest poparcie tej propozycji przez znaczących hierarchów z różnych stron świata, których nie brakuje na kongresie.

Popołudniowy program kongresu przewiduje m.in. nabożeństwa Koronki do Miłosierdzia Bożego i konferencje w grupach językowych w różnych kościołach krakowskiej starówki, a także prezentację na Rynku Głównym przez włoską wspólnotę Cenacolo misterium ewangelizacyjnego zatytułowanego Credo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

2. dzień Kongresu Bożego Miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.