"Katolicy w Polsce są społecznie wykluczeni"

Głośne wyroki polskich sądów w sprawie szydzenia z wartości i symboli chrześcijańskich, to kolejne potwierdzenie tego, że obecnie w Polsce katolicy są grupą społecznego wykluczenia - uważa psycholog i duszpasterz młodzieży ks. Marek Dziewiecki. Duchowny nawiązał m.in. do ostatniego wyroku sądu w sprawie wulgarnego szyderstwa z krzyża, jakiego w przestrzeni publicznej dopuścili się Michał Figurski i Jakub Wojewódzki.
 

- Jeśli ktoś kpi z osób wierzących w Chrystusa, to może mieć niemal pewność, że będzie chroniony przez wymiar "sprawiedliwości" i że nie poniesie konsekwencji za poniżanie ludzi wierzących. Teraz wiemy już, że także niektórzy sędziowie dołączyli do tych, którzy publicznie kpią sobie z chrześcijan. Sędzia, orzekający w omawianej sprawie, uznał szyderstwo z krzyża za "objaw sztuki i ekspresji artystycznej". Tego typu uzasadnienie wyroku uniewinniającego jest nie tylko szyderstwem z chrześcijan, ale także szyderstwem z prawa. Kodeks karny odnosi się przecież także do sztuki i ekspresji artystycznej - powiedział ks. Dziewiecki.

 

Dodał, że "nie ma znaczenia to, czy ktoś szydzi sobie z naszych świętości i naszej wrażliwości w sposób prozaiczny czy też w sposób "artystyczny. - Jeśli jakiś bandyta uzna swój napad na bank za przejaw sztuki, albo jakiś morderca uzna zabicie swojej ofiary za przejaw ekspresji artystycznej, gdyż dokonają tych przestępstw w oryginalnej formie, to przecież ich czyny nie przestaną być z tego powodu przestępstwami i żaden normalny sędzia ich nie uniewinni. Mam nadzieję, że sprawa będzie miała ciąg dalszy w drugiej instancji i że znajdzie się sędzia "niepoprawny" politycznie, który poważnie potraktuje kodeks karny oraz nie pozwoli na bezkarne poniżanie tych, dla których Chrystus i Jego krzyż są świętością - powiedział ks. Dziewiecki.

 

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ orzekł 27 września, że szydzenie z krzyża przez Kubę Wojewódzkiego i Grzegorza Figurskiego, które miało miejsce w ub.r. na antenie radia "Eska Rock" to "kreacja artystyczna". Dziennikarze podczas programu radiowego przeprowadzili ośmieszający "wywiad" z krzyżem, "bawili się" też w "żywy krzyż". Kuba Wojewódzki, udając belkę poprzeczną, położył się na plecach Michała Figurskiego, który z kolei wykrzykiwał słowa: "...znalazł się nasz, polsko-żydowski krzyż". Potem wspólnie dziennikarze wykrzykiwali do płynącej w tle Roty słowa: "tak nam dopomóż Bóg". Namawiali przy tym pracowników Radia "Eska Rock" do "tworzenia" żywych krzyży.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~"misjonarze miłości inac 19:35:18 | 2011-10-03
Tylu już obrońców satanisty, który podarł Pismo Święte na estradzie. Gazety zaczynają odsłaniać swe wnętrzności. W wywiadzie dla „Super Expressu” pani Magdalena Środa wyznaje ze wzruszającą szczerością: „Też mam ochotę podrzeć Biblię”. Natomiast na szpaltach „Wprost” taż autorka w „Sprawie szatana” dodaje z głęboką prostotą: „Nie popieram niszczenia książek, choć w przypadku Biblii sądzę, że bardziej destrukcyjne dla wiary i uczuć religijnych jest jej czytanie niż niszczenie. W Polsce na szczęście nikt Biblii nie czyta. Uważam jednak, że tak jak mamy paragraf do obrony uczuć religijnych, tak powinniśmy mieć jakiś paragraf chroniący przed głupotą”. Brawo, pani filozof! Nie wiem, w co pani wierzy, ani gdzie lokuje swe uczucia religijne, ale obawiam się, że w tym tekście mamy do czynienia z głupotą, przed którą w żaden sposób nie można się obronić. A mówienie nieprawdy o czytaniu w Polsce Biblii przywodzi na myśl ocenę Jezusa o „ojcostwie” kłamstwa (J 8,44).
Oczywiście, GW również stanęła w obronie Nergala głosem swej „zakrystianki”, która o Kościele, o biskupach wie najlepiej. Ale tu naprawdę „szkoda czasu i atłasu”.
ks.M.D.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~roztropności katoliku-niekatoli 10:33:51 | 2011-10-03
Słynne są również słowa ks. Skargi –
„Mniejszy to grzech człowieka zabić, niż na stanowieniu prawa pobłądzić, bo ono złe prawo długo będzie ciała i dusze ludzkie zabijało.”

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~życie 07:34:56 | 2011-10-03
Czy ludzie są doskonali? Nie! Nie można żadać od jednych i drugich tylko właściwych zachowań. Poza tym jakie to są "właściwe"? Katolicy nie są doskonali, bo są ludźmi niedoskonałymi. Każdy uczy się żyć.
Czasem katolik stosuje obłudę, a czasem nie-katolik stosuje obłudę. Czasem katolik jest uczciwy, a czasem nie-katolik jest uczciwy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Troll 04:24:30 | 2011-10-03
Niektórzy katolicy prowokują innych ludzi do zachowań agresywnych i nic dziwnego że,jest taka reakcja a nie inna.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wanda 00:44:48 | 2011-10-03
Kiedy Krzyż przed Pałacem Namiestnikowskim obrażano,czekałam ,że pojawią się tam w Jego obronie księża i Biskupi z całej Polski.Ja tam przyszłam."Brońcie Krzyża "-słyszałam pod Skocznią w Zakopanem.Pod nieobecność Pasterzy,"obronę "Krzyża przejęli  podstępnie niekoniecznie przychylni Kościołowi ludzie.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~to nie śmieszne 22:51:16 | 2011-10-02
To śmieszne, jak prostym jest dla ludzi
wyrzucić Boga, a potem dziwić się, dlaczego świat zmierza do piekła.
To śmieszne, jak bardzo wierzymy w to, co napisane jest w gazetach,
a poddajemy w wątpliwość to, co mówi Biblia.
To śmieszne, jak bardzo każdy chce iść do nieba,
pod warunkiem, że nie będzie musiał wierzyć, myśleć, mówić,
ani też czynić czegokolwiek, o czym mówi Biblia.
To śmieszne, jak ktoś może powiedzieć "Wierzę w Boga" i nadal
iść za szatanem, który, tak a'propos również "wierzy" w Boga.
To śmieszne, jak łatwo osądzamy, ale nie chcemy być osądzeni.
To śmieszne, jak możesz wysyłać tysiące "dowcipów" przez e-mail,
które rozprzestrzeniają się jak nieokiełzany ogień, ale kiedy zaczynasz
przesłania dotyczące Pana, ludzie dwa razy zastanmawiają się czy
podzielić się nimi. To śmieszne, jak wiadomości sprośne, bezwstydne,
pikantne i wulgarne swobodnie przenoszą się w cyber-przestrzeni
lecz publiczna dyskusja o Bogu w szkole i w miejscu pracy jest tłumiona.
To śmieszne, jak ktoś może być zapalony dla Chrystusa w niedziele, a
przez resztę tygodnia jest niewidzialnym chrześcijaninem. Śmiejesz się ?
To śmieszne, że kiedy przeczytasz tę wiadomość nie wyślesz jej do zbyt
wielu osób z twojej listy adresowej, ponieważ nie jesteś pewny, w co
wierzą lub co pomyslą o tobie kiedy im to wyślesz.
To śmieszne, jak bardzo mogę być przejęty tym co inni ludzie pomyślą o
mnie zamiast tym, co Bóg pomyśli o mnie. Czy myślisz ? Przekaż to dalej
jeśli uważasz, że warto. Jeśli nie, to wyrzuć. Nikt się o tym nie dowie. Lecz
jeśli to wyrzucisz, nie stój z boku i nie narzekaj nad fatalnym stanem świata.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~xP 20:29:46 | 2011-10-02
Szydzenie z krzyża okazali takze ludzie zebrani pod Palacem Prezydenckim, opuwajacy kapłanów, rzucających w nich pieniędzmy, ludzi, którzy urządzali sobie tańce pod krzyże, śpiewając stać będzie kraj nasz cały..., pani Joanny która krzyżowała się publicznie. To mnie bardziej uraziło, takie chamskie zachowanie ludzi nazywających siebie obrońcami

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~katolik 19:28:42 | 2011-10-02
Katolików w Polsce jest na palcach policzyć.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~to wiadomo 18:14:36 | 2011-10-02
"obecnie w Polsce katolicy są grupą społecznego wykluczenia"

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?