Papież poszerza kompetencje Roty Rzymskiej

Benedykt XVI poszerzył kompetencje Roty Rzymskiej. Postanowił przekazać temu trybunałowi Stolicy Apostolskiej rozpatrywane dotychczas przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów sprawy dotyczące dyspensy od zobowiązań wynikających z nieważnego przyjęcia święceń kapłańskich i święceń diakonatu, oraz dyspensy od małżeństwa ważnie zawartego a niedopełnionego.


Na łamach noszącego jutrzejszą datę watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano" opublikowano List Apostolski Benedykta XVI w formie Motu Proprio "Quaerit semper".


Papież podkreśla, że w obecnych warunkach uznał za stosowne, aby Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zajęła się głównie kwestiami liturgicznymi. Dlatego przekazuje kompetencje dotyczące postępowania w sprawach o udzielenie dyspensy od zobowiązań wynikających z nieważnego przyjęcia święceń kapłańskich i święceń diakonatu, oraz dyspensy od małżeństwa ważnie zawartego a niedopełnionego nowemu urzędowi utworzonemu przy Trybunale Roty Rzymskiej. Ojciec Święty postanowił, że nowy urząd kierowany jest przez Dziekana Roty Rzymskiej, wspomaganego przez urzędników, deputowanych komisarzy oraz konsultorów.


Nowe normy wchodzą w życie 1 października br. Dziekanem Roty Rzymskiej jest od roku 2004 pochodzący z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Antoni Stankiewicz.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook