Ks. prof. Chrostowski pisze ws. prof. Środy

Prof. Magdalena Środa jako "nauczyciel akademicki deklaruje gotowość podarcia Pisma Świętego, przyłączając się do wydłużania pasma nieszczęść i prześladowań wierzących, do jakich posuwali się komuniści i narodowi socjaliści" - napisał ks. prof. Waldemar Chrostowski do prof. dr hab. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow.

 

W liście do rektor Uniwersytetu Warszawskiego, na którym wykłada prof. Środa, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich prosi o zajęcie stanowiska władz uczelni w tej sprawie.


Ks. prof. Chrostowski odnosi się do wywiadu, jakiego Magdalena Środa udzieliła "Super Expressowi". Solidaryzując się z Adamem Darskim ps. Nergal, powiedziała w nim: "Ja osobiście nieraz też mam ochotę podrzeć Biblię za pełne agresywnych i nawołujących do przemocy treści".


Publikujemy treść listu ks. prof. Chrostowskiego:


Jej Magnificencja
Prof. dr hab. Katarzyna Chałasińska-Macukow
Rektor Uniwersytetu Warszawskiego


Zebrani w Katowicach na VIII Walnym Zebraniu i 49. Sympozjum Biblistów Polskich, wyrażamy głębokie zaniepokojenie i oburzenie deklaracją dr hab. Magdaleny Środy, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, która w nawiązaniu do haniebnego wyczynu Adama Darskiego, ps. Holocausto vel Nergal, publicznie obwieściła: "Też mam ochotę podrzeć Biblię".

 

Jesteśmy gremium zatwierdzonym przez Konferencję Episkopatu Polski, którego celem jest pogłębianie znajomości Pisma Świętego przez badania naukowe i rozpowszechnianie Słowa Bożego w duchu II Soboru Watykańskiego. Stowarzyszenie Biblistów Polskich tworzy 80 samodzielnych pracowników naukowych, 161 doktorów oraz 37 osób ze stopniem licencjata teologii - łącznie 278 osób. Są wśród nas pracownicy wielu polskich wyższych uczelni i wykładowcy wyższych seminariów duchownych.

 

Doktor hab. Magdalena Środa wielokrotnie i w niewybredny sposób dawała wyraz swej wrogości wobec Kościoła oraz wiary i moralności chrześcijańskiej. Jednak tym razem jej słowa zbyt daleko wykraczają poza ramy fundamentalnej przyzwoitości. Oto nauczyciel akademicki deklaruje gotowość podarcia Pisma Świętego, przyłączając się do wydłużania pasma nieszczęść i prześladowań wierzących, do jakich posuwali się komuniści i narodowi socjaliści. Odnosząc się z pogardą do Boga, niszczyli księgi święte, by jeszcze bardziej upokorzyć Jego wyznawców.

 

Oczekujemy zajęcia właściwego stanowiska Władz Uniwersytetu Warszawskiego w tej bulwersującej sprawie.


Za Walne Zebranie i Zarząd SBP
ks. prof. zw. dr hab. Waldemar Chrostowski
Przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich

Katowice, 20 września 2011 r.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (32)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

theONA 14:22:38 | 2011-10-12
Za dużo tych wkopiowowywaczy na Deonie.

No własnie. Zamiast napisać coś tak nowego i oryginalnego jak adamajkis...
np. coś o kosciele przez małe "k"...

T7HRR, jak się nie ma nic sensownego jako kontrargument, to nieważne, że tekst traktuje o faktach i jest na temat, ważne, że przeklejony ;)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 14:14:55 | 2011-10-12
Za dużo tych wkopiowowywaczy na Deonie.

No własnie. Zamiast napisać coś tak nowego i oryginalnego jak adamajkis...
np. coś o kosciele przez małe "k"...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tylko ty masz monopol ??? 14:05:41 | 2011-10-12
Za dużo tych wkopiowowywaczy na Deonie.
cięzko ci "przedzierać się" przez prawdę ?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~cud i ostrzeżenie 14:04:18 | 2011-10-12
TVP pozwała Środę, bo uznała, że naruszyła ona dobre imię i renomę spółki, mówiąc o emitowanej przez nią w latach 2005-09 audycji pod redakcją Anity Gargas "ubecki program", co uraziło wszystkich autorów tego magazynu.

to między innymi dlatego Palikot tak o nią zabiega, gorączkowo POszukując "narzędzi"
ale to  C U D  że SA uznał jej winę....

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 13:47:10 | 2011-10-12
Za: ~co z tą p.Środą... - bardzo ciekawy tekst.
Prof. Środa konsekwentnie starała się o wprowadzenie nauczania niekonfesyjnej etyki w polskich szkołach. Etyki, na której lekcjach, dostarcza się rzetelnej wiedzy, ale i kształtuje się postawę obywatelską oraz sprawia by człowiek był zdolny do heroizmu, przyzwoitości, solidności, rzetelności i sprawiedliwości.

Prof. Magdalena Środa ma przeprosić TVP za stwierdzenie, że audycja "Misja specjalna" to "ubecki program" - orzekł w czwartek prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Zdaniem sądu te słowa to obraźliwy epitet, a nie dopuszczalna krytyka publicznych mediów.
SA utrzymał w mocy wyrok stołecznego sądu okręgowego z listopada 2010 r., który nakazał prof. Środzie przeproszenie TVP za te słowa wypowiedziane na antenie radia TOK FM w debacie o mediach, toczonej tam w listopadzie 2007 r. Mocą wyroku prof. Środa ma też wpłacić 10 tys. zł na rzecz Fundacji Brata Alberta i ponieść koszty procesu. Pełnomocnik nieobecnej w sądzie pozwanej powiedziała PAP, że zastanowi się nad wniesieniem kasacji w tej sprawie do Sądu Najwyższego.

TVP pozwała Środę, bo uznała, że naruszyła ona dobre imię i renomę spółki, mówiąc o emitowanej przez nią w latach 2005-09 audycji pod redakcją Anity Gargas "ubecki program", co uraziło wszystkich autorów tego magazynu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

theONA 13:45:40 | 2011-10-12
Jakoby zespół Behemoth cieszył się wielką sławą w USA to zwyczajne kłamstwa i bełkot. Jaka to wielka sława można bez trudu sprawdzić i zobaczyć, oglądając choćby wyniki sprzedaży płyty „Evangelion“ (ostatnia płyta Behemotha) w amerykańskim sklepie Amazon.com. Zajmuje ona miejsce około dwadzieściacztery tysięcznego na liście najlepiej sprzedających się płyt. To nie pomyłka, co napisałem: jest ponad 23.000 (dwadzieścia trzy tysiące) płyt, które są popularniejsze niż muzycznopodobny wyrób Behemotha. To i tak zresztą ogromny sukces. Na liście najlepiej sprzedających się płyt w brytyjskim Amazonie wypociny Nergala i kolegów plasują się poniżej miejsca 68.000 (sześćdziesiąt osiem tysięcy!). Postanowiłem zawęzić kryteria wyboru i co się okazało? Żadnej płyty Behemotha nie ma na liście 100 najlepiej sprzedających się płyt z gatunku hard rock&heavy metal. Zawęźmy jeszcze bardziej! Żadnej płyty Behemotha nie ma również na liście 100 najlepiej sprzedających się płyt z gatunku death metal (a na przykład na tej liście są trzy płyty również polskiego zespołu Vader). No a węziej już szukać się nie da! I tego oto właśnie kolesia, kolesia którego płyt nie kupują nawet fani na niesłychanie wąskiej scenie death metalu, władze Telewizji Polskiej uznały za guru w dziedzinie sztuki muzycznej. Gratulacje dla muzycznych znawców, którzy zadecydowali o tym wyborze!

Jednak głównym punktem zapalnym nie stały się przecież zdolności wokalno - muzyczne Nergala, lecz fakt, że człowieka, nazywającego Biblię „gównem“ i drącego ją publicznie na strzępy zaprasza się do telewizji, która ma ustawowo (sic!) krzewić wartości chrześcijańskie.
Jacek Piekara

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aura 13:39:52 | 2011-10-12
Cieszę się, że w tej sprawie przedstawiciele Kościoła nie zamilknęli

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 12:25:29 | 2011-10-12
To Magdalena Środa już zaliczana jest do prześladowców chrześcijaństwa?

Nie z tego co mi wiadomo jak na razie nie jest zaliczana do prześladowców chrześcijaństwa.
Ogranicza się do urągania chrześcijanom... i zwalczania wyznawców Chrystusa.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~promocja grzechów dziś trwa 10:23:05 | 2011-10-12
Rozalia Celakówna pracowała w warszawskim szpitalu większości wśród osób zarażonych wenerycznie. Miała do czynienia z osobami upadłymi, wulgarnymi i agresywnymi. Tylko miłość do Boga pozwalała jej wykonywać te obowiązki z poświęceniem i cierpliwością. Posługę tą opisała słowami: „Całe moje życie, modlitwa i praca w szpitalu wraz z krzyżowymi cierpieniami stanowi apostolstwo wśród chorych… Przez cierpienie miłośnie przyjęte mam ratować dusze upadłe, przy których pracuję”, „Dzisiaj grzech rozpusty stał się ‘konieczny’ do życia większości ludzi”, „Dzisiaj lekarze uświadamiają, jak trzeba grzeszyć, by się nie nabawić choroby”. „Dusza szukająca Jezusa szczerze i prawdziwie, wszędzie Go znajdzie, nawet wśród nawału pracy… I aby słyszeć Pana Jezusa, trzeba z naszej strony uwagi. Trzeba się zupełnie oderwać od rzeczy stworzonych”. Rozalia otrzymywała pouczenia od Chrystusa drogą mistyczną. Słyszała i widziała Go, po czym opowiadała o tym swoim kierownikom duchowym. Widzenie piekła tak opisała: „Zobaczyłam piekło otwarte, którego grozy nie potrafię opisać. Olbrzymia ilość szatanów masami wtrącali dusze do tej otchłani z iście szatańską radością… Męczarnie zadawali im podług grzechów. Najwięcej było potępionych za grzechy przeciw szóstemu przykazaniu, następnie za zbrodnie i nienawiść. Te trzy rodzaje grzechów w szczególny sposób były widoczne”.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~plecie się tej kobiecie 10:17:27 | 2011-10-12
mam ochotę podrzeć Biblię za pełne agresywnych i nawołujących do przemocy treści
nie rozumie Biblii, a taka uczona z tytułem profesora ???
sama jest za przemocą; aborcja niewinnych, in vitro, promowanie satanizmu...
obrażanie uczuć religijnych - to przemoc nad przemocami

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook