Apel pokoju z Monachium 2011

Wspólnym apelem o pokój zakończyło się 13 września wieczorem trzydniowe spotkanie z cyklu "Ludzie i religie", zorganizowane w tym roku w Monachium przez rzymską Wspólnotę św. Idziego. Ogłoszony na Placu Maryi "Apel pokoju z Monachium 2011", podpisany przez 200 przedstawicieli religii z całego świata, określa dialog jako "broń inteligentną i pokojową na tych, którzy chcą siać nienawiść i podziały w świecie nie wahając się użyć do tego religii".


Globalizacja stwarza szanse, ale jednocześnie potrzebuje duszy, stwierdza dokument i zwraca uwagę, że "egoizm prowadzi do cywilizacji śmierci, powoduje też śmierć wielu ludzi". Należy wiec na nowo uczyć się żyć nie przeciwko sobie, ale dla siebie nawzajem.

 

Na spotkanie, przebiegające w tym roku pod hasłem "Naszym przeznaczeniem - życie razem. Religie i kultury w dialogu", do Monachium przybyli referenci z ponad 50 krajów i ok.10 tysięcy uczestników z całego świata.


Wśród zaproszonych gości było ok. 400 czołowych przedstawicieli świata religii i polityki z ponad 50 krajów, w tym prezydent Niemiec Christian Wulff i kanclerz Angela Merkel. Watykan reprezentowali przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch i wicedziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Roger Etchegaray, a gospodarzem spotkania był metropolita Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx. Z Polski przybył m.in. biskup tarnowski Wiktor Skworc. Referaty na 40 forach dyskusyjnych głosili także prawosławni metropolici Filaret i Atanazy oraz liczni przedstawiciele judaizmu, islamu, buddyzmu i hinduizmu.

 

Przed rozpoczęciem obrad Benedykt XVI przyjął 9 września w Castel Gandolfo głównych organizatorów spotkania: założyciela rzymskiej Wspólnoty św. Idziego prof. Andreę Riccardiego, jej obecnego zwierzchnika prof. Marco Impagliazzo i ordynariusza diecezji Terni-Narni-Amelia we Włoszech bp. Vincenzo Paglię, który przez wiele lat był asystentem kościelnym wspólnoty.


Data wydarzenia nie była przypadkowa - wpisywała się w 10. rocznicę zamachów terrorystycznych w USA. Dzięki bezpośredniemu połączeniu satelitarnemu uczestnicy spotkania w Monachium włączyli się w uroczystości na nowojorskim Ground Zero.

 

Organizatorzy podkreślali jednak, że było to przede wszystkim symboliczne otwarcie "nowego dziesięciolecia pokoju i dialogu". W słowie końcowym prof. Andrea Riccardi powiedział, że Monachium było w tych dniach "stolicą ducha". Wyraził nadzieję, że "siła, jaką pokazało spotkanie w Monachium, będzie w stanie ugasić ogień wojny“. Życzył, aby następne 10-lecie przyniosło pokój światu, który "będzie bardziej sprawiedliwie traktował biednych, w którym bogaci nauczą się być lepsi i rzeczywiście będą uczestniczyli w zwalczaniu ubóstwa".

 

Podobny Międzynarodowy Kongres dla Pokoju w ramach spotkań "Ludzie i Religie" odbył się w ub.r. w Barcelonie, a przed dwoma laty, od 6 do 9 września 2009 r. jego uczestników gościł Kraków. Pierwsze takie spotkanie Wspólnota św. Idziego przeprowadziła w Rzymie, niemal dokładnie w rok po pamiętnym międzyreligijnym dniu modlitw o pokój, zwołanym przez Jana Pawła II w Asyżu 26 października 1986. Wspólnota podjęła tę inicjatywę i odtąd co roku organizuje takie spotkania w różnych miastach i krajach wraz z miejscowym Kościołem i władzami. Pierwsze z nich, poza Rzymem i Włochami, odbyło się na przełomie sierpnia i września 1989 w Warszawie w związku z 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?