Hiszpania: manifest w obronie krzyża

Manifest w obronie obecności krzyża w przestrzeni publicznej, a zwłaszcza w szkołach, został ogłoszony w Hiszpanii w diecezji Sigüenza-Guadalajara. Poparło go już blisko sto organizacji i stowarzyszeń kościelnych oraz cywilnych.

 

Inicjatywa, pionierska w Hiszpanii, zrodziła się po wyroku Trybunału Strasburskiego, który nakazał usunięcie krzyża w szkole publicznej. Kolejnym bodźcem była zapowiedź rządu premiera Zapatero w sprawie ustawy, która m. in. normowałaby obecność symboli religijnych w życiu publicznym.

„Obecność krzyża w klasach i w innych miejscach publicznych jest częścią naszej codziennej tożsamości historycznej, kulturowej i duchowej, a nawet społeczeństwa Zachodu. Ponadto obecność ta w większości jest akceptowana. Obraz Chrystusa ukrzyżowanego jest znakiem, który jednoczy osoby, promuje zasady równości, wolności i tolerancji, ponieważ dla Chrystusa wszyscy ludzie są braćmi, a stąd wszyscy są równi” – czytamy w manifeście. Krzyż jest ważnym „odnośnikiem” w edukacji.

 

Zdaniem inicjatorów manifestu obecność krzyża w szkołach publicznych jest w pełni usprawiedliwiona, ponieważ większość uczniów to katolicy – 70% wybiera lekcję religii. Obecność krzyża nie stoi w sprzeczności z szacunkiem dla tych rodziców, którzy go nie chcą w szkole. „Szokuje to, że ze względu na jedną czy dwie osoby można zmienić wszystko” – podkreślają inicjatorzy manifestu. Krzyż „jest największym symbolem solidarności i naszej tożsamości jako narodu”. Kto więc „korzysta” na jego usunięciu z miejsc publicznych? – pytają autorzy manifestu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?