Powstaje katedra anglikańska z tektury

Poważnie uszkodzona w trzęsieniu ziemi z 22 lutego katedra anglikańska w nowozelandzkim Christchurch ma zostać tymczasowo zastąpiona przez świątynię z tektury. Opracowanie projektu powierzono japońskiemu architektowi Shigeru Banowi.
 

Korzysta on z prostych materiałów konstrukcyjnych, z odzysku, nadających się do powtórnego przetworzenia, takich jak np. rury kartonowe i kontenery do transportu morskiego. Urodzony w 1957 r. architekt brał udział w odbudowie Kobe po trzęsieniu ziemi w 1995 r. Zaprojektował tam m.in. tymczasowy kościół z rur kartonowych, z którego korzystano przez 10 lat.

 

Projekt przygotowany dla Christchurch przewiduje świątynię w formie namiotu, złożoną z 64 rur kartonowych o średnicy 83 cm i długości od 18 do 22 m. Fundamentami mają być kontenery. Budowla byłaby pokryta materiałem uszczelniającym.

 

Tymczasowa katedra pomieściłaby 700 osób. Koszt jej budowy szacowany jest na 4 mln dolarów nowozelandzkich (10 mln złotych). Ma być gotowa do 22 lutego 2012 r., czyli na pierwszą rocznicę trzęsienia ziemi. Przyszłość zniszczonej katedry, zbudowanej w 1864 r., nie została jeszcze określona.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?