Polacy beatyfikowani przez JPII - konkurs

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym "Polacy beatyfikowani przez Jana Pawła II. Błogosławiony Edmund Bojanowski". Konkurs to atrakcyjny pomysł na historyczno-dziennikarski projekt edukacyjny dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjanych.

 

Ulotka i formularz zgłoszeniowy do pobrania tutaj

 

 
Szanowni Państwo,
Drodzy Nauczyciele i Uczniowie!
 
Pragnę serdecznie zachęcić Was do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym "Polacy beatyfikowani przez Jana Pawła II. Błogosławiony Edmund Bojanowski". Konkurs wpisuje się w czas wyjątkowy dla naszej Ojczyzny.
 
W tym roku z wdzięcznością przeżywamy dar beatyfikacji papieża Jana Pawła II. Rok 2011 to także 140 rocznica narodzin dla nieba naszego rodaka - Edmunda Bojanowskiego. Został on wyniesiony do chwały ołtarzy właśnie przez Ojca Świętego Jana Pawła II.
 
Podczas mszy beatyfikacyjnej 13 czerwca 1999 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie Jan Paweł II przedstawił bł. Edmunda jako apostoła miłosierdzia, który swoje liczne talenty wykorzystał dla dobra Kościoła, narodu i potrzebujących pomocy.
 
Z pewnością warto dowiedzieć się dlaczego Ojciec Święty postawił nam tego człowieka za wzór mądrej działalności społecznej, oświatowej i charytatywnej. Warto również odkrywać ślady, jakie pozostały po bł. Edmundzie w naszych polskich miastach, wioskach, w naszej ojczystej historii, religijności i kulturze.
 
Mam nadzieję, że konkurs przybliży wam postać tego niezwykłego człowieka i bardziej zainteresujecie się jego bogatym duchowo, aktywnym życiem oraz dziedzictwem Błogosławionego, które po dziś dzień jest w waszych środowiskach obecne i wciąż potrzebne.  
 
† Kazimierz Kardynał Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski
 
 
 
Moi Drodzy!
 
Zastanawiałem się, jak zachęcić Was do udziału w konkursie. Zadałem więc sobie pytanie; co zachęciłoby mnie samego? W moim przypadku odpowiedź jest prosta. Od lat Święci, Błogosławieni, Kandydaci na ołtarze odgrywają w moim życiu znacząca rolę, wręcz są moimi przewodnikami. Jestem przekonany, że na każdym etapie mojego życia ktoś z góry mi pomagał. Życiorysy Świętych, Błogosławionych, Sług Bożych niejednokrotnie były i są dla mnie wskazówkami, stają się drogą w rozwiązywaniu wielu problemów zarówno w życiu rodzinnym, jak i zawodowym.
 
Zachęcam Was do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym: "Polacy beatyfikowani przez Jana Pawła II. Błogosławiony Edmund Bojanowski" jako formy poszukiwania w sobie takich cech charakteru, cnót, talentów, umiejętności i uzdolnień, które będą Was prowadziły do czystości, a więc w pewnym sensie będą Was uświęcały.
 
Czy możecie zostać Świętymi? Czy aktor może być Święty? Wierzę, że tak. Niech udział w tym konkursie będzie dla Was drogą nie tylko do budowania Waszej wiary, ale także potwierdzeniem niepodważalnej prawdy wiary w Świętych obcowanie. Życzę powodzenia.
 
Z pozdrowieniami
Radosław Pazura
 
 
Drodzy Uczniowie,
 
Zapraszam Was do fascynującej podróży śladami bł. Edmunda Bojanowskiego. Zapraszam Was do odkrywania czasów, w jakich przyszło mu żyć: niezwykłego XIX wieku i podzielonej rozbiorami Polski, która straciła niepodległość. To epoka zarazem nam bliska i daleka. Na pewno odkryjecie w niej wiele nieistniejących dzisiaj zdarzeń i sytuacji.
 
Mam jednak nadzieję, że znajdziecie w epoce Bojanowskiego zaskakująco wiele okoliczności, emocji i dylematów, które pozostają aktualne do dziś. Być może w losach Błogosławionego doszukacie się pytań i odpowiedzi, jakie stawiacie sobie dzisiaj. Bo historia to nie tylko fakty i daty - to rzeczywistość taka sama jak nasza, tylko już miniona.
 
Czy historia jest nauczycielką życia? W przypadku bł. Edmunda Bojanowskiego jest wręcz nauczycielką życia świętego.
 
 
dr Patryk Pleskot
Instytut Pamięci Narodowej
 
 
Terminarz konkursu
 
do 15 października 2011 r.      - przyjmowanie zgłoszeń do konkursu
do końca listopada 2011 r.      - nadsyłanie prac konkursowych
grudzień 2011 r.                    - gala finałowa konkursu
 
Informacje
 
Wszelkie pytania dotyczące konkursu można kierować na adres i numer koordynatora konkursu, siostry Joanny Wiśniewskiej: - tel. 606 58 16 69
 
 
 
 
Patronat honorowy:
Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej
 
Organizatorzy:
Parafia Narodzenia NMP w Komorowie
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Komorowie
 
Współorganizator:
Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie
 
Patronat merytoryczny:
Instytut Pamięci Narodowej
  
Patronat i fundacja nagród:
Muzeum Historii Polski
Gmina Michałowice
Firma "Pruszyński"
Towarzystwo "Komorowianie"
 
 
 
1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook