Erdogan o równouprawnieniu wszystkich religii

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnia, że po zakończeniu zwrotu własności, chrześcijanie i żydzi będą cieszyli się takimi samymi prawami jak muzułmanie. "W Turcji niezależnie od przynależności religijnej żyją tylko obywatele pierwszej klasy - powiedział Erdogan. Turecka prasa pisze dzisiaj o wczorajszej wspólnej kolacji premiera z przedstawicielami 161 niemuzułmańskich fundacji kraju.
 

Było to pierwsze spotkanie szefa tureckiego rządu z chrześcijanami i żydami z okazji zakończenia muzułmańskiego postu Ramadanu. - Przy tym stole jest miejsce dla każdego - powiedział Erdogan.

 

W spotkaniu wzięli udział m.in. patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, ormiańsko-apostolski arcybiskup Aram Atesyan, główny rabin Turcji, Isak Haleva. Byli także: przewodniczący Urzędu Spraw Religijnych prof. Mehmet Görmez, niektórzy ministrowie gabinetu Erdogana, żona premiera Emine. Kolację wydano w pomieszczeniach Muzeum Archeologicznego Stambułu.

 

W przemówieniu Erdogan przypomniał o wydanym niedawno przez jego rząd dekrecie, który przewiduje zwrot przejętych w przeszłości przez państwo własności fundacji niemuzułmańskich bądź wypłatę odszkodowań za przejęte minie. - Dekret usuwa braki, które istnieją w funkcjonujących już ustawach na korzyść grup niemuzułmańskich - powiedział Erdogan. Dekret usuwa także problemy z jakimi od lat miała trudności na płaszczyźnie międzynarodowej. Nawiązał do przegrane przez Turcję procesów przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu.

 

W zeszłym roku po długim sporze prawnym państwo tureckie zwróciło Patriarchatowi Ekumenicznemu Konstantynopola należący niegdyś do niego pałac Prinkipo na jednej z Wysp Książęcych. Pałac, w którym od 1903 roku Patriarchat prowadził sierociniec, został mu odebrany przez władze w 1964 roku.

 

Dekret z wielką radością został przyjęli przedstawiciele chrześcijan i żydów. Patriarcha Bartłomiej I. powiedział, że Turcja jest "na właściwej drodze" a główny rabin Haleva stwierdził, że jest to "rewolucyjny krok".

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook