Kongres Bożego Miłosierdzia - program

Marsz milczenia w Muzeum KL Auschwitz - Birkenau i modlitwa o pokój i miłosierdzie dla świata, ekumeniczna modlitwa na Rynku wadowickim za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II, spotkania modlitewne i dzielenie się świadectwami z mieszkańcami Krakowa - to główne wydarzenia, które odbędą się podczas II Światowego Kongresu Miłosierdzia, który od 1-5 października odbędzie się w Krakowie. Podczas spotkania przesłanie do uczestników Kongresu przekaże papież Benedykt XVI.
 

Podczas Kongresu w Krakowie zgromadzą się czciciele Bożego Miłosierdzia ze wszystkich kontynentów, by podzielić się doświadczeniami przeżywania miłosierdzia w życiu i głoszenia go światu. Są to kapłani, osoby konsekrowane i świeckie m.in. z Europy, Ameryki Południowej, Środkowej, a także z Afryki m.in. z Kamerunu, Nigerii i Wybrzeża Kości Słoniowej. W spotkaniu wezmą też udział przedstawiciele Azji, Chin, Filipin, Indii oraz Australii. Obecni będą m.in. abp Lyonu kard. Philippe Barbarin, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy kard. Peter Erdo, arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn i arcybiskup Wilna kard. Audrys J. Backis.

 

Inauguracja Kongresu odbędzie się 1 października o godz. 14. Podczas rozpoczęcia odbędzie się prezentacja krajów według kontynentów. O godz. 14.45 słowa powitania do uczestników Kongresu skieruje kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Natomiast o godz. 15 rozpocznie się modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po niej planowana jest konferencja kard. Schönborna.

 

W tym samym dniu o godz. 17. 30 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozpocznie się Msza św., a wieczorem koncert o miłosierdziu Bożym dla świata. W tym samym czasie o godz. 20 w parafiach Krakowa trwać będą spotkania modlitewne. W jednym ze spotkań zapowiadany jest udział m.in. s. Marie Simon-Pierre Normand, uzdrowionej za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

 

W niedzielę, w drugim dniu kongresu o godz. 10 odbędzie się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem i z homilią kard. Stanisława Ryłki, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Nabożeństwo będzie transmitowane przez TVP 1. O godz. 12 nastąpi połączenie z placem św. Piotra, gdzie odbędzie się Anioł Pański z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który wygłosi przesłanie do uczestników Kongresu. Zaś o godz. 15 rozpocznie się Modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka do Miłosierdzia Bożego w grupach językowych w kościołach krakowskich wokół Rynku Głównego.

 

O godz. 17 uczestnicy przejdą przed bazylikę mariacką, gdzie rozpocznie się ewangelizacja uliczna. Po niej odbędzie się misterium "Miłosierdzie źródłem nadziei", a wieczorem w parafiach Krakowa będzie można uczestniczyć w spotkaniach modlitewnych.

 

W poniedziałek, 3 października odbędą się konferencje i świadectwa. Natomiast o godz. 15 uczestnicy Kongresu pojadą do Muzeum KL Auschwitz - Birkenau, gdzie przejdą w milczeniu przez obóz. O godz. 17 rozpocznie się tam modlitwa o pokój i miłosierdzie dla świata. Wieczorem w Krakowie odbędą się spotkania, podczas których uczestnicy podzielą się swoimi doświadczeniami Bożego Miłosierdzia z mieszkańcami miasta.

 

Głównym wydarzeniem czwartego dnia Kongresu będzie ekumeniczna modlitwa na Rynku wadowickim za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II o miłosierdzie dla świata. Uroczystość rozpocznie się o godz. 16.30.

 

W ostatnim dniu Kongresu, 5 października, odbędzie się konferencja podsumowująca Kongres. O godz. 11. rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem kard. Schönborna, a homilię wygłosi kard. Peter Erdo z Węgier, przewodniczący Konferencji Episkopatu Europy. Po nabożeństwie kard. Stanisław Dziwisz wygłosi słowo na zakończenie Kongresu. Po nim nastąpi Akt Zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu oraz przyjęcie "światła miłosierdzia".

 

- Kult Bożego Miłosierdzia rozszerza się na cały świat bardzo szybko. To orędzie przekazane siostrze Faustynie wyszło z Łagiewnik, a na cały świat poniósł je inny apostoł Bożego Miłosierdzia - błogosławiony Jan Paweł II - mówił kard. Dziwisz podczas majowej konferencji prasowej, zapowiadając to wydarzenie. Natomiast bp Jan Zając nawiązał do miejsca, w którym odbędzie się kongres, a w którym Jan Paweł II uczynił wezwanie głoszenia miłosierdzia swoją drogą. - W Łagiewnikach rozpoczęła się wędrówka do świata i drugiego człowieka, dlatego wybór tego miejsca jest szczególny - powiedział rektor łagiewnickiego sanktuarium.

 

Idea Kongresu zrodziła się w Łagiewnikach podczas międzynarodowych rekolekcji dla kapłanów zorganizowanych z inicjatywy kard. Christopha Schönborna, arcybiskupa Wiednia. Pierwszy Światowy Kongres Miłosierdzia odbył się w 2008 r. w Rzymie z inicjatywy kard. Schönborna i kard. Dziwisza. Członkowie ruchu WACOM (World Apostolic Congres On Mercy), którzy przygotowują światowe kongresy o Miłosierdziu, mają komitety diecezjalne, narodowe i kontynentalne. Są w nich osoby zaangażowane w szerzenie kultu Bożego Miłosierdzia wraz z biskupami i kardynałami. Ich celem jest manifestacja wiary czcicieli Boga Miłosiernego, a także inspiracja i popularyzacja tego kultu

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook