Watykan o wyzwaniach ONZ

Globalne problemy wymagają reakcji globalnej. Dlatego też ONZ i inne organizacje międzynarodowe przy wsparciu wewnętrznym i zewnętrznym powinny przeprowadzić niezbędne reformy, by odpowiedzieć na wyzwania coraz bardziej połączonego świata. Zwrócił na to uwagę stały watykański obserwator przy ONZ, przemawiając 6 października w nowojorskiej siedzibie tej organizacji.

 

Lista globalnych wyzwań stojących przed ONZ jest długa, zaznaczył abp Celestino Migliore. Zaliczył do nich powszechną korupcję, pandemie, śmiertelność okołoporodową matek w niektórych regionach świata, kryzys gospodarczy, terroryzm, brak bezpieczeństwa żywnościowego, zmiany klimatyczne i migracje. Wszystkie te zjawiska pokazują, że w świecie coraz bardziej zglobalizowanym krajowe rozwiązania są tylko jednym z elementów, który jednak ma istotny udział w zapewnieniu pokoju i sprawiedliwości.

 

Watykański dyplomata wezwał ponownie do większej globalnej solidarności, która jeszcze bardziej winna dać o sobie znać w czasie kryzysu finansowego. „Z zadowoleniem przyjmujemy uznanie sekretarza generalnego dla podstaw moralnych i potrzeby priorytetowego traktowania najsłabszych” – powiedział abp Migliore. Jego zdaniem jeden z obszarów, w którym konieczne jest odnowione działanie ONZ, to zniesienie obciążeń dla wielu krajów borykających się z brakiem środków finansowych.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook