Caritas: Polacy solidarni z głodującą Afryką

Tysiące osób wyraziły swoją solidarność z głodującą Afryką przekazując na konto Caritas Polska ponad 1 milion 300 tysięcy złotych. Pomoc ta trafi do krajów dotkniętych klęską głodu, gdzie jak informuje Caritas Internationalis przynajmniej 10 milionów osób oczekuje na natychmiastową pomoc.

 

Caritas Polska wspólnie z Caritas Szwajcaria rozpoczyna projekt doraźnej pomocy dożywiania ludności w południowej Somalii, gdzie z uwagi na szalejącą suszę rozprzestrzenia się klęska głodu. Działania Caritas skupią się w regionie Merka, gdzie każdego dnia przybywa tysiące uchodźców z regionów objętych konfliktem w Mogadishu.

 

- Chcemy aby realizacja projektu przyczyniła się do zapewniania żywności i poprawy stanu zdrowia mieszkańców Merka w szczególności grup szczególnie narażonych - dzieci i kobiet oraz osób starszych oraz przesiedlonych. Każdego dnia dzieci w szkole otrzymają 3 posiłki. Paczki żywnościowe trafią do rodzin i osób starszych. Dodatkowo zapewnimy pomoc ambulatoryjną i medyczną. - powiedział Ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. W sumie pomocą zostanie objętych ponad 8000 osób. - dodał Ks. Subocz.

Caritas Polska przekazała 150 000 USD na doraźną pomoc w dożywianiu ludności południowej Somalii. W najbliższym czasie poinformujemy Państwa o dalszych działaniach Caritas w krajach dotkniętych suszą i klęską głodu.


Caritas Polska składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w pomoc. Dzięki zaangażowaniu i solidarności przynosimy nadzieję osobom cierpiącym.

Osoby i instytucje, które chcą wspomóc akcję pomocy poszkodowanym mogą dokonywać wpłat na konto:

 

CARITAS POLSKA
ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9,
01-015 Warszawa
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem: Dla Afryki

 

Zbiórkę na rzecz Rogu Afryki prowadzi też  UNICEF Polska.  Reakcja Polaków na tragedię dzieci w Rogu Afryki była natychmiastowa. Dzięki ich wsparciu UNICEF Polska zebrał do tej pory 1 002 309 PLN. Kwota ta stale rośnie.

 

Zbiórka pieniędzy na rzecz ofiar suszy i klęski głodu w Rogu Afryki rozpoczęła się w połowie lipca. Polscy darczyńcy bardzo szybko odpowiedzieli na apel o pomoc i włączyli się do wspólnej akcji. Dzięki wsparciu ludziom dobrej woli z całego świata UNICEF zebrał do tej pory ponad 78 mln USD. Pieniądze te przeznaczane są na ratowanie życia dzieci m.in. w obozach dla uchodźców w Dadaab, Liboi w Kenii, Dollo Ado w Etiopii i Ali Addeh w Dżibuti. Koszt dziennej terapii dla 17 niedożywionych dzieci to tylko 75 PLN.

 

 

Od początku lipca UNICEF dostarczył ponad 4 tys. ton artykułów z pomocą humanitarną do Somalii. Dostarczana jest ona drogą powietrzną (wysłano 26 samolotów), drogą wodną (5 statków) i drogą lądową (54 ciężarówek). Przeciwko odrze i polio zaszczepiono do tej pory 88 tys. dzieci w wieku 0,5 - 15lat. Dostarczono właśnie kolejne 700 tys. dawek szczepionki przeciwko odrze i 162 tys. dawek szczepionki przeciwko polio. Od początku lipca dostarczono między innymi 490 ton specjalnej żywności terapeutycznej (typu Plumpy’Nut) dla ponad 33 tys. skrajnie niedożywionych dzieci oraz 300 ton ryżu. Pracownicy i wolontariusze UNICEF są na miejscu od samego początku. Pracują 24 h na dobę, żeby pomoc humanitarna dotarła na czas.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook