Jasna Góra: trwają obrady Rady Biskupów

Na Jasnej Górze trwają obrady Rady Biskupów Diecezjalnych. Wśród głównych tematów spotkania znalazły się zagadnienia ekonomiczne oraz kwestia prezydencji Polski w Unii Europejskiej. Jak poinformował dziennikarzy ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, niewykluczone, że w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi można spodziewać się dokumentu lub oświadczenia także w tej sprawie.

 

W obradach na Jasnej Górze uczestniczą tylko biskupi ordynariusze, zatem, na co zwrócił uwagę rzecznik episkopatu, spotkanie nie ma charakteru zebrania plenarnego. "Do kompetencji Rady Biskupów Diecezjalnych należy podejmowanie decyzji związanych z zarządem diecezji, ze sprawami duszpasterskimi dotyczącymi całej Polski i ze sprawami ekonomicznymi" - wyjaśnił ks. Kloch.

Dlatego też jednym z tematów odbywającego się w Bibliotece Jasnogórskiej spotkania są zagadnienia ekonomiczne. "Prowadzenie ewangelizacji wymaga nakładów finansowych, również działalność diecezji, zakonów, a w tym wypadku zwłaszcza diecezji" - powiedział dziennikarzom rzecznik episkopatu. Jak dodał, biskupi diecezjalni za sprawy ekonomiczne odpowiadają bezpośrednio przed papieżem.

Wśród innych kwestii, które poruszą biskupi podczas dzisiejszego spotkania, znalazła się prezydencja Polski w Unii Europejskiej. "W czasie każdej prezydencji, każdego kraju odbywają się modlitwy, nabożeństwa" - powiedział ks. Kloch. Jak poinformował 20 września w katedrze w Brukseli z udziałem przedstawicieli rządu, parlamentu i Konferencji Episkopatu Polski sprawowana będzie Msza św. w intencji polskiej prezydencji. Kolejna uroczystość związana z naszym przewodnictwem w UE odbędzie się 25 września w Warszawie, z okazji wspomnienia bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy. Szczegóły obu tych uroczystości zostaną omówione na Jasnej Górze.

Biskupi wysłuchają również informacji nt. Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie, który zakończył się w ostatnią niedzielę. Zagadnienie to referował będzie bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży.

Zagadnienia związane z rodziną omawiane będą przy okazji dyskusji nt. VII Kongresu Rodzin, który odbędzie się w dniach 30 maja - 3 czerwca 2012 r. w Mediolanie.

Jak powiedział dziennikarzom ks. Józef Kloch z racji, iż "jesteśmy w czasie przedwyborczym" a dzisiejsze spotkanie biskupów jest ostatnim przed wyborami parlamentarnymi, należy liczyć się z wydaniem dokumentu lub oświadczenia, przypominającego zasady związane z wyborami.

Komunikat po obradach Rady Biskupów Diecezjalnych zostanie opublikowany prawdopodobnie jutro.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook