Papieskie podsumowanie ŚDM w Madrycie

Zakończone 21 sierpnia w Madrycie XXVI Światowe Dni Młodzieży i kilkudniowy pobyt papieża w stolicy Hiszpanii były tematem jego katechezy podczas audiencji ogólnej 24 bm. w Castel Gandolfo. Na zakończenie środowego spotkania z pielgrzymami z całego świata w swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo Benedykt XVI zapowiedział, że XXVIII taki dzień w Rio de Janeiro za dwa lata będzie przebiega pod hasłem "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody".


Ojciec Święty podkreślił, że spotkanie w Madrycie było "emocjonującym wydarzeniem kościelnym, podczas którego blisko 2 mln młodych ludzi ze wszystkich kontynentów przeżyło z radością niezapomniane doświadczenie braterstwa, spotkania z Bogiem, dzielenia się i wzrastania w wierze". - Była to prawdziwa fontanna światła - dodał papież. Podziękował Bogu za ten cenny dar, budzącym nadzieję w Kościele. Wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia i sukcesu tych dni: biskupom i kapłanom, począwszy od arcybiskupa Madrytu, Papieskiej Radzie ds. Świeckich, osobom zakonnym, świeckim oraz władzom hiszpańskim, instytutom i stowarzyszeniom, a także wolontariuszom - "wszystkim, którzy wspierali mnie modlitewnie".

 

Przeczytaj papieskie rozważanie

 

Papież wspominał następnie pokrótce poszczególne punkty programu swej podróży apostolskiej, m.in.: spotkania z młodymi siostrami zakonnymi i profesorami akademickimi, z niepełnosprawnymi, Drogę Krzyżową ulicami miasta, spotkanie z młodymi na placu Cibeles, Mszę w katedrze stołecznej z udziałem seminarzystów, wieczorne czuwanie modlitewne oraz niedzielną Mszę św.

 

- Drodzy przyjaciele, spotkanie w Madrycie było cudownym przejawem wiary dla Hiszpanii i świata. Dla bardzo wielu młodych, przybyłych ze wszystkich zakątków kuli ziemskiej, było szczególną okazją do zastanowienia się, dialogu, wymiany pozytywnych doświadczeń, a zwłaszcza do wspólnej modlitwy i ponownego zobowiązania się do zakorzenienia swego życia w Chrystusie, wiernym Przyjacielu - powiedział papież. Wyraził przekonanie, że uczestnicy Dni wrócili do swych domów z silnym postanowieniem "bycia zaczynem wśród otoczenia, niosąc nadzieję, która rodzi się w wierze". Zapewnił, że nadal będzie towarzyszył im modlitwą, "aby pozostali wierni podjętym zobowiązaniom" i powierzył Maryi Pannie owoce tego Dnia.

 

Na zakończenie Benedykt XVI zapowiedział, że przyszłoroczny XXVII Światowy Dzień Młodzieży, przypadający zawsze w Niedzielę Palmową, przebiegać będzie pod hasłem "Radujcie się zawsze w Panu", zaczerpniętym z Listu św. Pawła do Filipian (Flp 4,4), a w rok później hasło Dnia, którego centralne obchody odbywać się będą w Rio de Janeiro, będzie brzmiało "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (por. Mt 28,19). Papież wezwał wszystkich do modlitwy w intencji przygotowań tych ważnych wydarzeń.

 

Po wygłoszeniu katechezy papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach, a zwracając się do Polaków, powiedział: "Witam polskich pielgrzymów! Razem z wami chcę dziś dziękować Bogu za czas, który przeżyłem wraz z młodzieżą z całego świata w Madrycie. Był to szczególny czas łaski, samego umocnienia w wierze. Ufam, że zaowocuje w sercach młodych ludzi pragnieniem życia zakorzenionego w Chrystusie i wypełnionego Jego miłością. Tego wam życzę. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

 

  

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook